ELLERİNİN HAMURU İLE FIRIN İŞLETİYORLAR

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fırıncılık oldukça meşakkatli bir meslektir. Gecenin bir vakti uyanarak sabah ekmekleri için hamuru hazırlamak ve sabah kahvaltıları için üzerinde dumanı tüten sıcacık ekmekleri müşterilere sunmak ve bunu gün boyu yapabilmek büyük özveri ister. Toplumda bu işleri genelde erkekler yapar diye bir kanı hakimken son yıllarda kadınlarda fırıncılık sektöründe boy göstermeye başladılar. İşte o fırınlardan biri Altınözü Altınkaya Mahallesinin tek fırını olma özelliğindeki Bozkurtlar fırını..

Bozkurt ailesinin bayanları Yağmur, Ümit ve Rabia Bozkurt, hamur yoğurmadan, pide ekmek, ıspanaklı ekmek, katıklı ekmek yapımına,tepsi kebabından diğer tepsi lezzetlerine, lahmacuna varıncaya kadar tüm hizmetleri aile büyükleri fırının kurucusu Mahmut Usta’dan öğrendikleri doğrultuda en güzel biçimde icra ediyorlar.

Mesleği alanında oldukça başarılı bir isim olan Babam Mahmut Bozkurt’tan öğrendiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum diyerek sözlerine başlayan Yağmur Bozkurt açıklamasında; ”Oldukça özveri isteyen fırıncılık mesleğini kızkardeşim Ümit ve kuzenim Rabia ile birlikte en güzel biçimde yapabilmek adına elimizden gelenin fazlasını yapma çabasındayız. Yaklaşık 4 yıldır hamur teknesinde, ocağın başında ve ekmekleri hazırladığımız tezgahtayız. Fırınımızın kurucusu babam Mahmut Bozkurt bu alanda oldukça deneyimli bir isim ve bildiklerini bizlere öğreten muhteşem bir usta. Bizim fırın köyde tek olduğundan babamızın işleri olduğu vakit fırını çalıştırma konusunda sıkıntılar yaşandığından ustamızın bizleri yetiştirme kararı almasının üzerinden bugün tam 4 yıl geçti. Hiç bir zaman zorlanmadık ve işi kısa süre zarfında öğrendikten sonra kendimizi de geliştirdik çok şükür. Bugün ustamız hiç fırına uğramasa bile biz Bozkurt ailesinin bayanları olarak fırınımızı en güzel biçimde çalıştırabiliyoruz. Pişirdiğimiz ekmekler herkes tarafından beğeniliyor. Bir de tepside gelen yemekler var ki pişirim kıvamı çok önemli biz o konuda da yemekleri kıvamında pişiriyoruz. Bize güvenerek yetiştiren ve meslek sahibi olmamızı sağlayan fırınımızın kurucusu babam Mahmut Bozkurt’ta sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Günün büyük bir bölümünde faaliyetin olması gereken işletmeler arasında fırıncılığın ilk sıralarda yer aldığını söyleyen Bozkurtlar Fırını Kurucusu Mahmut Bozkurt açıklamasında; ”Hal böyle olunca fırında devamlı kalmam gerekiyordu. Altınkaya mahallemizin tek fırını olarak mahalle sakinlerimizin taleplerine yetişebilmek adına yoğun tempo ile çalışırken kızlarımın bu işi çok rahat bir biçimde yapabilecekleri düşüncesi ile 4 yıl önce onları yanımda çalıştırmaya başladım. İlk günlerde onlarda gördüğüm heyecan ve kabiliyet doğrultusunda tamam bu iş oldu dedim ve bugün çok şükür kızlarım Yağmur, Ümit ile birlikte yeğenim Rabia çok iyi birer fırın ustası oldular. Hamur olayından ekmek pişirimine, Katıklı, Lahmacun ve tepsi yemekleri pişirimine kadar her şeyi en güzel biçimde yapabiliyorlar. Gözüm arkada kalmayacak bir ekip yetiştirdim ve bundan sonrası için de ustalarıma çalışmalarında başarılar dilerim.”dedi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.