RAKAMLARLA HATAY’A VERİLEN DEĞER!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6 Şubat 2023 Türkiye için geçmeyen bir acı olarak tarihte yerini alırken, 50 binden fazla vatandaşımız, büyük yıkım yaratan depremlerde hayatını kaybetmişti. 11 ilin etkilendiği deprem felaketlerinin üzerinden 1 yıl geçti. Halen yapılanmanın sürdüğü bölgede çalışmalar hız kazanırken, en çok yıkımın yaşandığı Hatay’da yapılan konutların diğer deprem bölgelerine göre çok daha gerilerde olması kafalarda soru işareti bıraktı.

Mart ayı sonuna kadar teslim edilmesi planlanan konut sayılarında Hatay’da depremde hasar gören bağımsız konut sayısı 254 bin 195 olurken, teslim edilecek konut sayısının 10 bin 418 olarak belirlendiği görülüyor.

Gaziantep’te hasar gören bağımsız konut sayısı 41 bin 922 iken, Mart ayı sonunda teslim edilecek konut sayısının 15 bin 160 olduğu açıklandı.

Depremin merkezi Kahramanmaraş’ta 112 bin 414 bağımsız konut hasar görürken, Mart sonunda teslim edilecek konut sayısı 19 bin 501, Adıyaman’da hasar gören bağımsız konut sayısı 64 bin 811, Mart sonunda teslim edilecek konut sayısının ise 6 bin 1 olduğu bildirildi.

Bu oranlara göre, hasar gören konut sayısı ile Mart ayı sonunda teslim edilecek konut sayılarında oranlar şu şekilde oluştu : Gaziantep %36.2, Kahramanmaraş %17.3, Adıyaman %9.3, Hatay ise %4.1.

Depremde hasar gören 11 il arasında yapılan çalışmalarda son sırada olan Hatay’ın kaderine terkedildiğini belirten depremzedeler; “1 yıl bitti. Geçen seçim birçok vaatte bulunmuşlardı ama hiçbiri yerine getirilmedi. Zaten geçtiğimiz günlerde nedenini de öğrenmiş olduk. Bizler yeniden ayağa kalkacağız ama kalkarken kimlerin yanımızda, kimlerin bizleri yalnız bıraktıklarını unutmayacağız” dediler.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.