TGC ÇOCUK MÜZESİNE “MERAKLI ÇOCUKLAR”DAN ZİYARET!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk basının hafızası olarak nitelendirilen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi öğrenciler tarafından düzenli olarak ziyaret ediliyor. 1988 yılından bu yana hizmet veren müzeye İstanbullular, gazeteciler, turistler ve öğrenciler büyük ilgi gösteriyor.

Basın Müzesi son olarak Merak Eden Çocuk Okulları Koşuyolu ve Bahçeköy Yerleşkesi 6. sınıf öğrencilerini konuk etti. Okulun 35 öğrencisi, öğretmenleri Ayşe Yılmaz, Berfu Boran, Ecem Şimşek, Farnaz Aghayari ve Özlem Gök ile birlikte 16 Ocak 2024 Salı günü Müzeyi gezerek Basın Müzesi ve eserler hakkında bilgi aldılar. Ziyaret toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

TGC BASIN MÜZESİ’NİN FAALİYETLERİ

Dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan TGC Basın Müzesi 9 Mayıs 1988 yılında hizmete açıldı. Müzenin harap haldeki binası Nezih Demirkent başkanlığındaki TGC Yönetim Kurulu ile İstanbul Belediye Başkanı Abdullah Tırtıl arasında yapılan anlaşmayla 1983’de Cemiyet’e tahsis edildi. Bina TGC tarafından 1984 -1988 yılları arasında bağışlarla restore edildi. Müze sadece vefat eden gazetecilerin değil, hayatta olan gazetecilerin de eserlerini, kişisel eşyalarını sergiliyor. Şu anda 76 gazetecinin yağlı boya portresi Müze’de yer alıyor. Öldürülen Gazeteciler Galerisi’nde ise her siyasi görüşten 67 gazetecinin resmi ve fotoğrafı bulunuyor. Müze hem basın teknolojisi, hem de bu teknoloji ile üretilen gazetelerle, kitaplarla basın tarihimize ışık tutuyor. Müzenin gazetecilik ve iletişim alanında uzman bir kütüphanesi bulunuyor. Her yıl 5 bin araştırmacı kütüphaneden yararlanıyor. Müzede 35 bine yakın kitap gazetecilerin, öğrencilerin ve İstanbulluların ilgisine sunuluyor. TGC tarafından Müze’de düzenli olarak Meslekte İz Bırakanlar Toplantıları yapılıyor.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.