KARA “ŞEHİRLERİMİZ, KİŞİLİĞİMİZİ İNŞA ETTİĞİMİZ YAŞAM SAHALARIDIR”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Şehircilik Günü, şehircilik alanında farkındalık yaratmayı, toplumun şehir yaşamına olan ilgisini ve katılımını artırmayı hedefleyen özel bir gündür.

Her yıl 8 Kasım’da dört kıtada ve 30’dan fazla ülkede kutlanan Dünya Şehircilik Günü; şehirler özelinde sürdürülebilirlik, erişilebilirlik, yeşil alanların yoğunluğu, toplu taşımanın verimliliği, konut sorunları ve kültürel zenginlik gibi konuları ele alarak; kentlerin geleceğini şekillendirmeye yönelik sorunlara çözümler bulmayı hedefleyen bir zemin oluşturur.

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara; ‘Şehirlerimiz kişiliğimizi inşa ettiğimiz yaşam sahalarıdır’ diyerek yaptığı açıklamada; “Şehirlerimiz basit bina yığınları değildir. Kişiliğimizi inşa ettiğimiz yaşam sahalarıdır.

Türkiye’de bugüne kadar, şehirler bir rant kaynağından fazlası olarak görülmedi.

Uyumlu, planlı, doğayla bütünleşik, yurttaşlarımızın beklentilerine yanıt veren kentler yerine düzensiz, çarpık kentleşme hastalığına tutulmuş beton yığınları inşa etmek tercih edildi.

Bu tercihin sonuçlarını hem günlük yaşamımızdaki sıkıntılarla hem de 6 Şubat gibi büyük doğal afetlerde, şehirlerimizin harap olmasıyla; sayısız can ve mal kaybıyla ödedik.

İnsana uygun şehirler kurmanın; bunun için de Cumhuriyetimizin kamucu ve planlı şehircilik tecrübesinden yararlanmak; yeni yüzyıla yaraşır bir ilham ve iddiayla, yeni şehirler inşa etmek durumundayız.

Dünya Şehircilik Günü kutlu olsun.” dedi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.