MKÜ ARAŞTIRMA HASTANESİ, AÇIK KALP AMELİYATLARINA BAŞLADI

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6 Şubat depremleri sonrası faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde açık kalp ameliyatlarına tekrar başlandı.

Yaşanan yıkıcı depremler sonucu bölgenin ayakta kalan tek sağlık merkezi olan Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi yoğun çalışmalar sonucunda vatandaşlara daha kapsamlı bir sağlık hizmeti vermeye başladı.

Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Prof. Dr. İyad Fansa başkanlığında, Doç. Dr. Metin Onur BEYAZ, Araştırma Görevlisi Dr. Sefer KAYA ve yardımcı sağlık personeli ile birlikte bölgenin açık kalp ameliyatlarının yapıldığı tek merkez olarak 43 yaşındaki erkek hastanın ameliyatı başarılı bir şekilde yapıldı. Nefes darlığı, çabuk yorulma yakınmaları ile hastanemize başvuran hastanın yapılan tetkiklerinde kalp kapakçığında bozukluk tespit edildi.

Hasata Mininal İnvazi yöntemleri ile (Halık dilinde imam tahtası denilen sternum açılmadan küçük kesilerle yapılan) kalp kapak değişimi ameliyatı başarılı bir şekilde yapıldı.

Göğüs ağrısı nedeniyle acile başvuran 46 yaşındaki diğer erkek hastanın hastanemizde yapılan tetkikler sonucunda kalbi besleyen ana damarda ciddi darlık tespit edilmesi üzerine klasik yöntemlerle Korone Baybas Greft ameliyatı başarılı bir şekilde yapıldı.

Ameliyat sonrası yoğun bakımda takipleri devam eden her iki hastanın genel durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.