ÖRNEKEVLER YAŞAM KÖYÜ YARIN AÇILIYOR

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Depremzedelere yeni yaşam alanları oluşturmak amacıyla Antakya Kuzeytepe’de kurulan Örnekevler Yaşam Köyü’nün resmi açılışı 22 Ekim’de Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, projeye emek vermiş gönüllüler, malzeme sponsorları, destekçiler ile köyde yaşayan ailelerin katılımıyla gerçekleştirilecek.

66 dönümlük arazi üzerinde 100 adet tiny house’dan oluşan projede çocuklarla yetişkinler için deprem sonrası travma başta olmak üzere psikolojik destek ve toplum bilincini artırmaya yönelik eğitimler ve sosyal aktiviteler de yer alıyor.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremlerin ardından çıkan acil barınma ihtiyacına yönelik tedarikçilerin sağladığı malzemelerle mimarlar, iç mimarlar ve yapı ustaları başta olmak üzere farklı disiplinlerden gönüllü bir ekip tarafından geliştirilen Örnek Evler Projesi’nde mutlu sona gelindi. Örnekevler Yaşam Köyü adı verilen 100 adet tiny house’dan oluşan projede çocuklarla yetişkinler için deprem sonrası travma başta olmak üzere psikolojik destek ve toplum bilincini artırmaya yönelik eğitimler ve sosyal aktiviteler de bulunuyor. Antakya Kuzeytepe’de kurulan Örnekevler Yaşam Köyü’nün resmi açılışı 22 Ekim’de Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, projeye emek vermiş gönüllüler, malzeme sponsorları, destekçiler ile köyde yaşayan ailelerin katılımıyla yapılacak.

DOĞA İLE UYUMLU, AFET VE SONRASINA DAYANIKLI

Hatay için yapılmış en önemli, sürdürülebilir ve özel projelerden biri olan Örnek Evler’in, depremin yaralarını sarmak adına büyük bir öneme sahip olduğunu ifade eden Örnek Evler Projesi Kurucularından Zülal Çakıcı, “Afetlere gerçek anlamda dayanıklı bir yaşam biçimi hem doğa hem insanlar arası güçlü sosyal ve ekonomik ilişkilerin kurulması ile mümkün olabilir. Örnek Evler Projesi’ni de bu doğrultuda doğa ile uyumlu, afet ve sonrasına dayanıklı, topluluk bilinci içerisinde bir dayanışma ortamının sağlandığı ve her gelir seviyesinden insanın erişebileceği yaşam alanlarının temin edilmesine örnek olmak adına hayata geçiriyoruz. Proje kapsamında İstanbul’da tamamen gönüllülerden oluşan bir grupla yapımını tamamladığımız 100 adet tiny house’ları 66 dönümlük arazi üzerinde yerleştirdik. Oturum alanına inşa edilecek tarım ve hayvancılık alanları, yağmur suyu toplama sistemleri, yenilenebilir enerji sistemleri ve sosyal tesisleri sürdürülebilirlik odaklı tasarlayıp ekonomik ve sosyal yapının oturum alanında kurulması sağladık. Konutlara dezavantajlı gruplardan seçilen depremzedeleri yerleştirdik. Yerleşkede yaşam başlangıcını takiben 18 ay boyunca ilgili derneklerle proje iş birlikleri yapılarak, çocuklar ve yetişkinler için deprem sonrası travma başta olmak üzere psikolojik destek ve toplum bilincini artırmaya yönelik eğitimler ve sosyal aktiviteler de düzenlenecek. Proje kapsamında yerleşkede üretilecek ürünler için ticarileşme ve markalaşma konusunda uzman desteği sağlanarak, yerleşkedeki bireylerle kooperatif kurulup sürdürülebilir bir gelir için kurumsal satış bağlantıları kurulacak” dedi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.