DİKMECE HALKI “GÖÇE ZORLANIYORUZ”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım arazileri ve zeytinlikleri, acele kamulaştırma kararı ile ellerinden alınan Dikmeceliler, sorunlarını Hatay’a gelen CHP heyetine anlattı.

Bir köylü, “Ne evimizde ne köyümüzde ne hiçbir yerde huzurumuz kalmadı. Endişeliyiz. Gelecekten endişeliyiz, topraklarımız, çocuklarımız için endişeliyiz. Mesele Akbelen’de olduğu gibi evimize girebilmek için kimlik göstermek zorunda kalabiliriz. Buradan göçe zorlanıyoruz ama gitmeyeceğiz” dedi. CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, CHP İstanbul Milletvekili Türkan Elçi, CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ve CHP Osmaniye Milletvekili Asu Kaya’dan oluşan CHP heyeti, Hatay’da tarım ve zeytinlik arazileri kamulaştırılan Dikmece köylüsünü ziyaret etti ve sorunlarını dinledi. Kamulaştırmanın başka bir yere yapılmasını isteyen Dikmeceliler, CHP heyetinden kendilerine destek olmasını istedi. Dikmece köylülerinden Hasan Öztürk adlı vatandaş, tarım arazilerinin kamulaştırıldığını, zeytinlik ve tarım arazilerine konut yapılmak istendiğini anlatarak, “Zeytinlikler burada yok edilecek, yaşam alanları yok edilecek. Burada insanların tek geçim kaynağı bu zeytinlikler. Bu zeytinler bir kültürel miras ve tarihsel bir miras” dedi. Öztürk, devletin kendi kamu arazilerine konutları yapabileceğine dikkat çekerek “Çok fazla hazine arazileri varken, devlet hiç para vermeden oralarda bunu yapabilecekken; bizim tarım arazilerine, zeytinliklere ve yaşam alanlarına bunu yapması, bizim açımızdan ciddi bir tehdit. Biz burayı boşaltmak zorunda kalacağız” diye konuştu.

CHP’li Köksal ise köylülere “Biz CHP olarak bugüne kadar her türlü mücadelede korkmadan yer aldık. Biz Allah’tan başka kimseden korkmuyoruz. Bugün de, yarın da, gelecekte de, her türlü haklı mücadelenin yanında yer almaya devam edeceğiz. Nerede bir mağduriyet, haksızlık varsa biz orada olacağız” diyerek, köylülerin yanında olduklarını söyledi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.