YIKICI DEPREMDE MÜZE OTEL NASIL AYAKTA KALDI?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaşanılan büyük deprem felaketinde Antakya’nın en büyük yapılarından biri olan Müze Otel, bölgede depremi en az hasarla atlatan binalardan biri oldu.

Deprem gecesi Hatayspor’la maç yapan Kasımpaşasporlu futbolcuları da ağırlayan otelin statik mühendisliğini üstlenen İnş. Yük. Müh. Bülent Deveci “ Bu proje mühendislik deneyimi ve bilgilerimizin sınırlarını olukça zorlamıştı. Deprem sonrası böylesine zor bir projenin kolon ve kirişlerinde en ufak bir deformasyon olmamış olması, hasarsız atlatılmış olması bu büyük felakette bizim için bir teselli oldu” diye konuştu.

2009 yılında inşaatına başlanan otelin arkeolojik sondajı sırasında Dünya’nın en büyük tek parça mozaiği ve 5 ayrı medeniyete ait tarihi eser ve kalıntılar bulundu. Yıllar süren arkeolojik çalışmalar sonrasında projenin mimarı Emre Arolat’ın bulduğu sıra dışı çözümle, tarihi kalıntılar ve tek parça mozaik koruma altına alındı. Yerden 30 metre yükseklikteki kolonların üzerinde 50 bin tonluk Dünya’nın en ilginç otellerinden biri olan 200 odalı Müze Otel inşa edildi.

Bülent Deveci: “ Yapının ana taşıyıcıları mevcut zeminin metrelerce altındaki sağlam zemine oturtuldu. Deprem başta olmak üzere tüm parametreleri titizlikle hesaplayarak tüm teknik gereksinimleri yerine getirdiğimiz bir bina ortaya çıkardık. Binanın yüzde 90’ı çelik olsa da kompozit kolon kullanmış olmamız, yani boru kolonların içine beton doldurmamız ve kirişleri geniş tutma kararlarımızın bu büyük depremlerin hasarsız atlatılmasında kritik rol oynadığını biliyoruz” diye konuştu.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.