ZAROĞLU “BUĞDAYDA TABAN FİYATIN 10 TL OLMASINI BEKLİYORUZ”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Zaroğlu, buğday alımında taban fiyatın 10 TL olmasını beklediklerini söyledi.

Kış aylarında Türkiye’nin en verimli ovalarından Amik’e ekilen buğdaylar olgunlaştı. Son dönemde stratejik bir öneme sahip olan buğdayda hasada sayılı günler kala üreticiler fiyatların açıklanmasını bekliyor.

Yaklaşık 470 bin dekar alanda ekilen buğdaydan bu yıl 250 bin tona yakın rekolte bekleniyor.

Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Zaroğlu, Amik Ovası’nın en erken buğday hasadının yapıldığı bölgelerden olduğunu bildirdi.

“BUĞDAY İTHALATINA DÜZEN GETİRİLMELİ”

Sulu tarım da yapıldığı için bu sene buğdayda bir rekolte düşüşü beklemediklerine değinen Zaroğlu şöyle dedi :

“Buğdayın görüntüsü çok güzel. Tarım ve Orman Bakanlığımızdan bir an önce buğday taban fiyatının açıklamasını istiyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) devrede olduğu zaman üreticiler, aracının kucağına düşmeyecek. TMO çiftçinin garantisi olacak ve bu hasat dönemi başlamadan da buğday ithalatına bir düzen getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

TABAN FİYATIN 10 TL OLMASINI BEKLİYORUZ

Geçen sene açıklanan buğday taban fiyatının 6 lira civarında olduğunu hatırlatan Zaroğlu şöyle dedi;

“Bu sene en az 10 lira olması gerektiğini ifade etmek istiyorum. Buğday hasat döneminin özellikle üreticimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu bölgenin lokomotifi endüstriyel bitkiler dediğimiz pamuk, buğday, mısır üzerinden oluşurken, Amik Ovası’nda son dönemlerde bu maliyetlerdeki artışlar, buğdayda yapılan desteklerin yetersiz olması sebebiyle insanlar bölgede ürün yelpazesinin değişmesi konusunda başka ürünlere yönelmeye başladılar. Buğday bizim olmazsa olmazımız. Buğdaydan vazgeçmemiz mümkün değil. Burada hükümetimizin özellikle tarıma ayrı bir önem vermesi gerektiğini ifade etmek istiyorum.”

CUMHURBAŞKANIMIZDAN BİR MÜJDE BEKLİYORUZ

Zaroğlu, “Hatay ziyaretinde Cumhurbaşkanımız bir müjde verecektir. Hasat zamanı geldi çattı. Kendilerinden bir müjde bekliyoruz” dedi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.