EMEKLİLER MUHTAÇ DURUMA DÜŞÜRÜLDÜ!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal güvenlik uzmanı Namık Tan, en düşük aylık olan 10 bin liranın 12 bin liraya çıkarılmasının sorunları çözmeyeceğini vurguladı. 

“Prim gün sayısı, prim kazancının tam karşılığı olmayan en az aylık ödemesiyle sorunların üstü örtülmektedir” diyen Tan, şöyle devam etti:

En az aylık ödemesinde yapılacak sınırlı bir artış, ancak emekliye sus payı olur. Emekliler muhtaç duruma düşürüldü. Emekli bu aylıklarla çarşı pazara ancak ayda bir kez çıkabilir. Başka da çıkamaz. Milyonlarca emekliyi hiçbir şey alamaz duruma getirdiler.

Fazla prim ile fazla gün sayısının bir kıymeti kalmadı. Sosyal güvenlik adeta devre dışı kaldı ve emekliler muhtaç duruma getirildi.

Depremde binalar neden çöktü? Kolonlar kesildiği için çöktü. Emeklilik sisteminin de kolonu aylık bağlama oranıydı. Aylık bağlama oranı yüzde 70’ten yüzde 35’e düşürüldü ve sistem zayıflatıldı. Dolayısıyla emeklilik sistemi de çöktü. Emekli yoksulun da yoksulu oldu.

Kök aylıklar düzeltilmeden ve 2000 sonrası emeklilerin intibakı yapılmadan, hiçbir düzenleme çözüm olmaz. Emekliler, bu durumu hak etmiyor. Gerçekçi çözümler bekliyor.”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.