MİLLETVEKİLİ YILDIRIM KARA “İSİAS OTELİ, HEPİMİZİN DAVASIDIR”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6 Şubat 2023’teki depremlerde yıkılan Adıyaman Grand İsias Hotel’e ilişkin 3’ü tutuklu 11 sanığın yargılanmasına devam edildi. Tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, kamu görevlileri hakkındaki soruşturmanın durumunu sordu ve bilirkişi raporunun beklenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, dava sürecinin raporların yeniden hazırlanması nedeniyle kayıp yakınlarının beklediği adaleti sağlayamadığını belirterek; “Adıyaman’daki Grand Isias Oteli, 6 Şubat depreminde 72 kişiye mezar oldu. Hayatını kaybedenler arasında, KKTC Gazimağusa Türk Maarif Koleji öğrencisi 35 gencimiz de bulunuyordu.

Otel hakkında sunulan iddianame, ülkemizdeki denetimsizliğin, kural tanımazlığın ve çürümenin ne boyutta olduğunu gözler önüne serdi. Toplanan bulgulara göre; Isias Oteli aslında apartman olarak inşa edilmiş, hakkında hiçbir gerekli belge ve proje hazırlanmamış, beton ve demir kalitesi son derece zayıf, kaçak kat çıkılmış bir yapıydı.

Bir yıldan uzun süredir devam eden dava süreci ise, raporların yeniden hazırlanması nedeniyle kayıp yakınlarının beklediği adaleti henüz sağlayamadı.

Biz de bugün, Genel Merkezimizin görevlendirmesi doğrultusunda, Aydın Milletvekilimiz Sayın Süleyman Bülbül, Gaziantep Milletvekilimiz Sayın Hasan Öztürkmen ve Adıyaman İl Başkanımız Sayın Engin Doğan ile, Adıyaman 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Isias Oteli Davasının üçüncü duruşmasına katıldık. Mahkeme süreci boyunca kayıp yakınlarımızın yanında durmaya, seslerini duyurmaya devam edeceğiz.

Isias Oteli, hepimizin davasıdır. 72 canımızı hayattan koparan ihmaller zincirinin tekrarlanmaması, başka hayatların yitip gitmemesi için, sorumluların ceza alması en büyük önceliğimiz ve temennimizdir.” dedi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.