YILDIRIM KARA “ARTAN ENFLASYONUN MALİYETİ ESNAFIN OMUZLARINA YÜKLENEMEZ”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, esnaf kefalet kredilerinde faiz oranlarının artırılması hakkında yazılı bir basın açıklamasında bulundu.

Türkiye’de esnafların ticari çalışmalarına destek olunması amacıyla, Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile kullandırılan kredilerin faiz oranlarında yapılan artışı eleştiren Yıldırım Kara, “Piyasalarda meydana gelen olumsuz gelişmeler, ekonomideki dar boğaz, kaynak maliyetlerindeki artışların faturası yine halka kesiliyor. Kefalet Kredi Kooperatiflerin üzerinden esnafa verdiği kredi faizlerinde yüzde 7,5’ten kullandırılan kredilerde yüzde 17’ye, yüzde 24’ten kullandırılan kredilerde ise yüzde 28’e varan artış gerçekleştirildi. Açıklanan faiz artışları, önceden alınan kredileri de kapsamaktadır. Görüyoruz ki, 10 Ekim 2022 ile 9 Temmuz 2023 arasında çekilen tüm kredilerde bu artış oranları işletilmiştir. Taksitleri devam eden kredinin faizinin artırılması kabul edilecek bir iyileştirme olamaz. Esnafımız zamanında bu krediyi kendi ödeme koşullarını planlayarak almıştır. Ülkenin ekonomik şartları ortadayken artan enflasyonun maliyeti esnafın omuzlarına yüklenemez. Hali hazırda yaşama tutunmaya çalışan esnaflarımız maliyet artışlarının altından nasıl kalkabilir? Esnafı icra kapılarına mı düşüreceksiniz? 01.05.2024 itibariyle yürürlüğe konan bu uygulama değişikliği ivedilikle iptal edilmelidir.

Bu durumdan ‘bir miktar güncelleme zorunluluğu yapılması’ diye bahsediyorlar. Piyasalardaki koşullardan ötürü bu zorunluluk doğuyormuş. Biz ise siftah yapamayan,elektrik doğalgaz faturasını bağkur borcunu dahi ödeyemeyen esnafın enflasyon altında ezilmesi diyoruz.

Ekonomik yıkımın müsebbibi esnaf değil, ülkeyi yönetemeyen AKP iktidarıdır” dedi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.