HATAY VE KİLİS’TE 7 NOKTADA ‘ORMAN BENİM’ ETKİNLİĞİ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay Orman Bölge Müdürlüğü, Valilik işbirliğiyle altısı il içerisinde, biri Kilis’te olmak üzere yedi lokasyonda ‘Türkiye Yüzyılına nefes’ sloganıyla düzenlenecek ‘Orman Benim’ etkinliğine halkı davet etti.

Tarım ve orman Bakanı İbrahim Yumaklı himayesinde 81 ilde düzenlenecek olan ‘Orman Benim’ kampanya etkinliği ile ilgili Hatay Orman Bölge Müdürlüğü basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Küresel ısınma nedeni ile dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarımızda temel stratejimiz; yangın öncesi alınması gereken önleyici tedbirlerdir. Bu çerçevede, ülkemizde orman yangınlarının önlenmesi ve olası yangın sayılarının ve şiddetinin düşürülerek çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi, vatandaşlarımızda orman yangınlarının çıkmasını önleyici bilincin oluşması amacıyla bütün il ve ilçelerimizde eş zamanlı olarak “Orman Benim” kampanyası düzenlenecektir” denildi.

Söz konusu kampanyada orman içi ve bitişiğindeki yol kenarları, tarım arazileri, yerleşim yerleri ile tesislerin bitişiğinde bulunan yanıcı maddelerin azaltılması (çalı, diri örtü temizliği ve alt dal budaması), çöplerin temizlenmesi neticesinde orman yangınlarının olumsuz etkilerinin azaltılması amaçlandığı kaydedildi.

Yapılacak çalışmalar ile ormanların, yerleşim yerleri ve tarım alanları yangınlara karşı daha dayanıklı hale getirileceği belirtilerek şunlar paylaşıldı: “Bu kampanya; her ilde valilerimiz, kamu kurum ve kuruluşları, öğrenciler (ilk – orta öğretim ve üniversite), orman köylüleri, çevre ve ormancılık ile ilgili sivil toplum kuruluşları, arıcılık – hayvancılık – tarımsal meslek birlikleri ve vatandaşlarımızın katılımı ile gerçekleştirilecektir. Kampanya ile ormanlarımızın yangınlara karşı direncinin artırılması, toplumda yangına sebebiyet verecek davranışlara karşı bilincin ve temiz orman hassasiyetinin oluşturulması hedeflenmektedir. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim YUMAKLI’nın himayelerinde Orman Bölge Müdürlüğümüz koordinasyonunda; 03.05.2024 Cuma günü saat 10.00’da aşağıda adresleri yazılı lokasyonlarda eş zamanlı başlayacak olan “Orman Benim” kampanyasına tüm halkımız davetlidir.”

Hatay Orman Bölge Müdürlüğü vatandaşların da katılımıyla ‘Orman Benim’ etkinliğini Antakya Yıldırım Orman Parkı, İskenderun Karahüseyinli Mahallesi, Dörtyol Zübeyde Hanım Parkı, Erzin Şirinsu mevki, Kırıkhan Orman Parkı, Yayladağı Acılarsuyu Orman Parkı, Kilis Resul Osman Orman Parkı’nda eş zamanlı olarak gerçekleştirecek.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.