BÖLGE RAHİPLERİ KRİZMA AYİNİNDE BULUŞTU

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay’ın İskenderun İlçesinde her yıl Müjdeleme Katolik Katedralinde, gerçekleştirilen ‘Yağların Kutsanması’ (Krizma Ayini) kutsal hafta içerisinde düzenlendi.

Rahiplerin yeminlerini tazelediği ve yağların kutsandığı için Katedralde gerçekleştirilen Krizma Ayini’ne bölge kiliselerinin rahipleri de katılım gösterdi.

Anadolu Havarisel Vekilliği ve Episkoposluğu Yardımcı Episkoposu Monsenyör Antuan Ilgıt tarafından yönetilen ayinde; İskenderun Katolik Kilisesi Pederi Carmine Donnici’nin yanı sıra Adana, Antakya, Trabzon ve Mersin Katolik Kiliseleri Pederleri de hazır bulundular. Ayinde ilk olarak rahipler ‘iffet, itaat ve fakirlik’ yeminlerini yenilediler. Daha sonra yağlar kutsandı ve Krizma Kutsaması gerçekleştirildi.

Episkopos Ilgıt, yönetim bölgesindeki rahiplere, kutsandıklarında üstlendikleri misyon ve taahhütleri hatırlatarak, verdikleri sözleri yenilemelerini istedi. Yeminlerin tazelenmesinin ardından cemaat de rahipler için dua etti. Ardından beden ve ruhu rahatlatmak, hastaların ağrılarını dindirmek, hastalık ve acılardan kurtarmak üzere Mesih tarafından tesis edilen Hasta Yağı kutsandı. Bu yağlar yıl boyunca rahipler tarafından hastaların mesh edilmesinde kullanılacak.

İkinci olarak vaftize hazırlanan yetişkinlere, onların şeytana karşı verdikleri mücadelede kuvvetli olmaları ve vaftizle alacakları yeni hayatın sonsuz armağanını daha iyi anlayabilmeleri için verilen Katekümen Yağı kutsandı. Son olarak da zeytinyağı ve güzel kokularla hazırlanan Kutsal Yağ kutsandı. Bu yağ da yıl boyunca düzenlenecek törenlerde kullanılacak.

Ayinde bir vaaz veren Monsenyör Antuan Ilgıt, “Bu kutlamada Hasta Ayini için yağı, Vaftiz için yağı, Konfirmasyon Ayini ve Ruhbanlık Takdisleri için kullanılan kutsal Krizma’yı kutsuyoruz” dedi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.