ÇALIŞKAN “HATAY TURİZM PASTASINDAN HAK ETTİĞİ PAYI ALAMIYOR”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saadet Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doç. Dr. Necmettin Çalışkan’ın seçim çalışmaları kapsamındaki durağı Altınözü ilçesi oldu. Altınözü Belediye Başkan Adayı Mahmut Şan ile birlikte esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen Çalışkan, ilçenin sorunlarını ve vatandaşların beklentilerini dinledi.

Çalışkan vatandaşlarla bir araya geldikten sonra Hatay’ın ve Altınözü’nün ekonomik ve sosyal duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çalışkan yaptığı değerlendirmede tarımsal ürünlerinden turizm potansiyeline, eşsiz bitki örtüsünden uzun sahil şeridine kadar birçok alanda Hatay’ın büyük bir zenginliğe sahip olduğunu vurguladı. Çalışkan, bu duruma rağmen mevcut potansiyelin yeterince değerlendirilemediğine değindi.

TARIM

Hatay’ın tarımsal ürünler açısından adeta bir cennet olduğunu belirten Çalışkan, “Hassa’nın üzümü, Kırıkhan’ın kavunu, Reyhanlı’nın pamuğu, Altınözü’nün narı ve zeytini, Yayladağı’nın çileği, Samandağ’ın sebzesi ve biberi, Dörtyol’un portakalı, Erzin’in limonu… her bir yörenin ayrı bir güzelliğinin bulunduğunu belirtti.

Çalışkan sözlerine şöyle devam etti: “Ancak bu ürünler hak ettiği değeri görmüyor. Narenciye, boya, gıda, meşrubat gibi pek çok sanayide kullanılmasına rağmen Hatay sadece üretip gönderiyor. Paketlemeden depolamaya, işleme tesislerinden pazarlamaya kadar birçok alanda eksiklikler mevcut.”

ZEYTİN

“Hatay’ın zeytini Türkiye’nin en kaliteli zeytin olmasına rağmen başka illerde zeytin fabrikaları olduğu için zeytini yarı mamul halde işlemeden toplayıp gönderiyoruz. Esas katma değer üreten, para kazandıran bölümünden maalesef Hataylı üreticiler yararlanamıyor.” diyen Çalışkan köylerimizde basit zeytinyağı sıkma değirmenlerinin bulunmasına rağmen Marmarabirlik gibi fabrikaların olmadığına değindi. Bu durumun köylülerimizin ürünlerinin kalitesine rağmen hak ettiği değeri görmemesine yol açtığını belirtti.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.