DEPREM GERÇEĞİNE 6 ŞUBAT ÖRNEĞİ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İskenderun’da düzenlenen ‘Hatay’ın Deprem Gerçeği’ başlıklı çalıştay, sismik tehlikelere karşı dayanıklılığı güçlendirmek amacıyla kamu ve özel sektör paydaşları arasındaki ortaklıkları teşvik ederek ağ oluşturma ve bilgi alışverişi için platform işlevi gördü.

TMMOB Türkiye Mühendisler ve Mimar Odaları Birliği İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen, mimarlar, mühendisler ve işletme sahiplerini biraraya getiren çalıştayda paydaşların depreme etkili bir şekilde hazırlanmak için TMMOB ile işbirliği yaparak daha dayanıklı ve afetlere hazır bir toplum inşa etme yolunda etkili adımlar atılması amaçlandı.

Alanında uzman kişilerin yaptığı sunumlarla bölgenin karşı karşıya olduğu sismik risklere karşı dikkat çekilen deprem çalıştayında, büyük bir deprem olması durumunda kırılganlığın azaltılması ve iş sürekliliğinin sağlanmasında proaktif önlemlerin alınması ile ilgili fikir ve öneriler masaya yatırıldı. Gerçekleştirilen sunumlarda ‘Bina güvenliği standartları, şehir planlamaları, ülkemizin karşı karşıya olduğu sismik riskler ve tahliye prosedürleri’ gibi konular ele alındı.

Yıldız Teknik Üniversitesi(YTÜ) İnşaat Fakültesi Dekanı ve Deprem uzmanı Prof. Şükrü Ersoy, 20 yıldır bu konuyu anlatmaktan yorulduğunu ifade ederek, “Sık sık Hatay’a geliyorum ve burada bu gerçekleri aktarıyordum. Ancak bana, ‘bizi çok korkutuyorsunuz’ diyenler oluyordu. 6 Şubat’ta gerçeği gördük” şeklinde konuştu.

Çalıştayda ayrıca yerel işletmelerin temsilcileri, en iyi uygulamaları ve önceki afet deneyimlerinden öğrenilen dersleri paylaşarak proaktif planlamanın ve afete hazırlık tedbirlerine yatırımın önemini vurgulandı.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.