DEPREM ŞEHRİ HATAY İLK ÜÇTE

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk yaş meyve ve sebze sektörünün ocak ayında gerçekleştirdiği 367,1 milyon dolarlık ihracatı sırtlayan iller arasında deprem şehri Hatay üçüncü sırada yeraldı. Yaş meyve ve sebze ihracatında aslan payın elinde bulunduran Akdeniz’in üç ili sırasıyla Mersin, Antalya ve Hatay oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ocakta gerçekleştirdiği yaş meyve ve sebze ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,2 arttı.

Ocak ayında yapılan 367,1 milyon dolarlık yaş meyve ve sebze dış satımının yüzde 62’sini Mersin, Antalya ve Hataylı ihracatçılar gerçekleştirdi.

Mersin’in ocakta yaş meyve ve sebze ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,1 artarak 95,9 milyon dolara çıktı.

Bu şehri, aynı dönemde dış satımını yüzde 10,8 yükselterek 73,7 milyon dolarlık yaş meyve ve sebze satan Antalya takip etti.

Hatay’ın yaş meyve ve sebze ihracatı ise yüzde 25,7 artarak 58,5 milyon dolara ulaştı.

Sektörün dış satımında ön plana çıkan diğer iller ise Şırnak, Adana, İzmir, Trabzon, İstanbul, Isparta ve Muğla oldu.

Sektörün ülkeler bazındaki ihracat rakamları incelendiğinde, Rusya ön plana çıktı. Bu ülkeye ocak ayında 81,9 milyon dolarlık dış satım gerçekleşti.

Yaş meyve ve sebzeye Rusya’nın ardından en fazla talep Irak ve Romanya’dan geldi. Bu dönemde, Irak’a 48,7 milyon dolarlık, Romanya’ya 31,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Bu ülkeleri, Ukrayna, Almanya, Polonya, Bulgaristan, Hindistan, Hollanda ve Sırbistan izledi.

Türk meyve ve sebze ihracatçılarının ürünleri bu dönemde dünyanın 106 noktasından alıcı buldu. 2023’ün ocak ayında bu sektörde dış satım gerçekleştirilmeyen Filistin, Çin, Kamerun, Tunus, Gana, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Liberya, Ekvador, Moritanya, Brezilya, Afganistan, Gabon, Küba, Sierra Leone, Gambiya, Finlandiya, Angola ve Kamboçya’ya da bu yıl ürün satıldı.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.