YAŞAM ALANLARIMIZ KATLEDİLMEKTEDİR

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD) Başkanı Nilgün Karasu, Erzincan’ın İliç ilçesinde çevrecilerin ve kamuoyunun yıllardır tüm tepkilerine rağmen Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin altın üretimine devam ettiğini belirterek, “Dün Çöpler Madeninde toprak kayması meydana gelmiş olup, maalesef en az 9 işçi kayıp” dedi.

AÇKD Başkanı Nilgün Karasu, basın açıklamasında şu ifadeyere yer verdi:

“İktidarın yandaş sermayeye yeni kar alanları açma adına böylesi işçi katliamına yol açan politikalarından derhal vazgeçmelidir.

Madenin üç katı büyütülmesi için son kapasite artışı talebine, ekoloji hareketlerinin itirazlarına rağmen ÇED olumlu  kararı verilmiştir. Bu sahada yaşanabilecek kayma defalarca vurgulanmış olmasına karşın, ilgili hiçbir kurum uyarıları dikkate almamış hata bugün yaşanan felakete yol açılmıştır.

Faaliyete girdiği 2008 yılından itibaren birbiri ardına ortaya çıkan çevresel felaketlerle sıklıkla gündeme gelen, Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından işletilen Çöpler Kompleks Maden İşletmesinde gerçekleştirilen sömürge madenciliği ile yalnızca doğamız ve kaynaklarımız değil, yaşam alanlarımız da katledilmektedir. Ayrıca altın madenindeki toprağın işlenmesi için zehirli siyanürlü madde ve kimyasal kullanılmaktadır. Siyanürün Fırat Nehrine karışması demek bütün yaşamın bitmesi demektir. İvedi önlemler alınmalı ve Fırat Nehrine ulaşması acilen önlenmelidir. Rant uğruna tüm ülkeyi delik deşik ettiniz!!

Aynı maden sahasında 2022 yılında siyanür sızıntısı yaşanmıştır. Sonrasında ekoloji örgütleri tarafından yapılan açıklamalarda; kamu çıkarlarından uzak, kaynakları, doğayı, halkı ve insanı esas almak yerine, yandaşı koruyan mevcut yanlış ekonomi ve madencilik politikaları nedeniyle yeni bir facia yaşanmıştır ve bu zihniyet terk edilmedikçe yaşanmaya devam edecektir.

Madende çalışan işçilere, aile ve yakınlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, can kaybı olmamasını diliyoruz.”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.