PROF. DR. CERECİ’NİN ‘HATAY MUTFAĞI’ BELGESELİ HÜZÜNLENDİRDİ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akademisyen ve belgesel yönetmeni Prof. Dr. Sedat Cereci’nin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri biriminin katkılarıyla 2 buçuk yıllık bir çalışmanın sonucunda 2021 yılında tamamladığı Tennûrdan Diste Hatay Mutfağı adlı belgeselin Çarşamba akşamı Mersin Kültürhane’de yapılan gösterimde hüzünlü anlar yaşandı. Çok kültürlü Hatay Mutfağının kültürel tarihinin anlatıldığı belgeselde yer alan eski Hatay görüntüleri, etkinliğe katılanları duygulandırıp hüzünlendirdi. Çok sayıda Hataylı depremzede ve Hatay Hayat Ağacı Derneği üyelerinin katıldığı belgesel gösteriminin Hatay’la ilgili anısı olanları da hüzünlendirdiği dile getirildi

Hatay’ın tüm etnik unsurlarının mutfak kültürünün yer aldığı belgeseldeki Antakya görüntülerinin artık yalnızca anılarda kalmasının izleyicilerle yoğun bir duygu yüküne neden olduğu bildirildi.

Gösterimden sonra izleyicilerle yapılan söyleşide Hataylıların, Antakya’nın bir an önce eskisi gibi kurulmasını ve eski medeni atmosferin yeniden yaşanmasını istedikleri belirtildi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.