KAYA ÇİFTİNDEN GELENEKSEL SABUN PİŞİRİMİ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asrın felaketini en ağır biçimde yaşayan şehrimizin kendi imkanları ile ayakta kalmaya çalışan esnaflarından geleneksel sabun pişirim ustası Özcan Kaya, mesleğini tam gaz sürdürüyor. Kendisi gibi sabun pişirim yapan eşi Ela Kaya ile birlikte her gün sabun pişiren Özcan usta, zeytinyağı sezonunun son bulması ile hareketli günler yaşıyor. Kaya çifti aile mesleği olan sabun pişirme olayında bölgemizde olduğu kadar şehir dışında da biliniyorlar. 5 Şubat tarihine kadar şehrimize gelen yerli ve yabancı turistlere iş yerlerinde defne sabunu pişiriminde canlı performans sergileyen çift şimdilerde gelen talepler doğrultusunda mesleklerini icra ediyorlar.

Zeytinyağı ve Defne yağlarını getirenlere sabun pişirimi yapan Kaya çiftinin kısa sürede pişirilip teslim ettiği sabunlar arasında en çok ilgili gören ise % 80 oranında defne yağı kullanılarak pişirilen sabunlar olarak biliniyor.

Yöresel ürünlerinden olan Defne Sabununun bir çok hastalığa şifa olduğu herkes tarafından biliniyor. Saç dökülmesini ve kepeği önleyen defne sabunu aynı zamanda sedef, kaşıntı, romatizma gibi hastalıklara etkili çözüm olan Defne sabununun Zeytinyağı ve Defne yağından sabun kalıbına kadar olan yolculuğunu yerinde görmek adına Ela & Özcan Kaya çiftini atölyelerinde ziyaret ettik. Yaklaşık 44 yıllık baba mesleğini en başarılı biçimde icra eden Özcan Kaya’ya pişirimde yardım eden eşi Ela Kaya’nın bu işte ne denli başarılı olduğuna şahitlik ettik.

Halk Eğitim Merkezinin Defne Sabunu konusunda verdiği eğitimi başarılı bir biçimde tamamlayarak almış olduğu belgesi ile şuanda sabun işi ile uğraşan tek kadın olan Ela Kaya yaptığı açıklamasında; “Eşime yardım ederek başladığım defne sabunu pişirimde artık onun kadar güzel sabunlar pişirmekteyim. Geçtiğimiz yıllarda Halk Eğitim Merkezinin Defne Sabunu kursunu başarı ile tamamladıktan sonra aldığım belge ile Defne sabununu artık profesyonel anlamda pişirim yapıyorum. Yöremizde elde edilen zeytinyağı ve defne yağları ile pişirdiğimiz sabun atölyemizde aynı zamanda kendi malzemelerini getiren vatandaşlarımıza da pişirim hizmeti vermekteyiz. Herkes tarafında beğenilen defne sabununun tüm dünyaya adını duyurmak amacındayız.” dedi.

Eşi Ela Kaya ile birlikte Defne Sabunu pişirmekten son derece mutluluk duyduğunu ifade eden Özcan Kaya yaptığı açıklamasında; ”Aile mesleğimiz olan Sabunculuğu eşim ile birlikte en güzel şekilde devam ettirmek adına var gücümüz ile çalışmaktayız. Atölyemizde bölgenin en iyi zeytinyağları ve defne yağlarını belli bir oranda kostikle pişiriyoruz. Ph dengesini sağladıktan sonra elde ettiğimiz defne sabunlarımız kullandığımız malzemelerin kaliteli olmasından kaynaklı bölgede en iyi sabunlardan biri olarak bilinmektedir. Son derece rahatlatıcı ve kokusuyla insanı cezbeden defne sabunu aynı zamanda bir çok rahatsızlığa iyi gelmesi ile bilinmektedir. Pişirdiğimiz sabunlara son dönemde baya rağbet artı. Şehrimize gelen gurupların çoğu atölyemizi ziyaret ederek sabun pişirimimizi canlı olarak izlemektedirler. Hatay’da olduğu kadar farklı şehirlere de sabunumuzu göndermekteyiz.Yaklaşık 45 yıldır bu mesleği icra eden babamdan aldığım bayrağı en iyi şekilde taşıdığım için çok mutluyum.”dedi.

Defne sabunu için Kaya ailesine 0 537 873 34 15 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.