3 KUŞAKTIR GELENEKSEL SABUN YAPIYORLAR

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altınkaya Mahallesinde zeytin sezonunda sona doğru gelinmesi ile birlikte hemen her evde kullanılan zeytinyağlı ve defne yağlı sabunlar için kazanlar kaynamaya başladı. Bölgede sabun pişirimi denilince akla ilk gelen aile olan Karaçete ailesinin üçüncü kuşak temsilcisi Yusuf Karaçete, geleneksel yöntemler ile pişirim yaptığı sabunlar için harıl harıl çalışıyor. Ailede rahmetli dedesi Hacı Yusuf Karaçete ile başlayan sabun pişirim serüveni Hacı Remzi Karaçete ile devam etmiş son dönemde Yusuf Karaçete ile başarılı bir biçimde icra ediliyor. Son derece rahatlatıcı kokusuyla insanı cezbeden zeytinyağlı defne sabunu aynı zamanda bir çok rahatsızlığa iyi gelmesi ile bilinmektedir.

Altınkaya’da uzun yıllardır her aile kendi yaptıkları sabunları kullanır diyerek sözlerine başlayan Yusuf Karaçete açıklamasında; ”Zeytinyağlı Sabununun bir çok hastalığa şifa olduğu herkes tarafından bilinmektedir. İçerisine eklediğimiz defne yağı ile birlikte pişirdiğimiz yöresel sabunlarımız saç dökülmesini ve kepeği önlemesinin yanında aynı zamanda sedef, kaşıntı, romatizma gibi hastalıklara etkili çözüm olmaktadır. İşte bu sebepten dolayı hemen her evde zeytin sezonu sonrası sabun pişirimi yapılmaktadır.

Seyyar sabun pişirim kazanımız ve diğer unsurlarımız ile önceden planladığımız program doğrultusunda sabunları pişirmekteyiz. Çocuk yaşlardan bu yana içerisinde bulunduğum sabun pişirim olayında babam Hacı Remzi Karaçete’den öğrendiklerimi en doğru biçimde uyguluyor aile büyüklerimden devraldığım bayrağı en iyi biçimde taşımak adına var gücüm ile çalışıyorum.

Pişirim yaptığımız sabunu Ph dengesini sağladıktan sonra döküm aşamasına geçiyoruz. Bunun için bize gösterilen uygun alanları tercih ediyoruz ki sabunun 9-10 saat gibi bir süre orada kuruması beklenecektir. Daha sonra kesim işlemini yaparak sabun kalıplarını elde ediyoruz.

Bu aralar taleplere yetişmeye çalıştığım geleneksel sabun pişirim olayını gücüm yettiği süre zarfında devam ettirmeyi planlıyorum. Hem zeytinyağı olayında hem de sabun da bereketli bir sezon olmasını diliyorum.” dedi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.