ANTAKYA ARAŞTIRMA HASTANESİ ÖNÜMÜZDEKİ AY AÇILACAK

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Afet Koordinasyon Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında depremin ardından yapılan çalışmalarla ilgili basın mensuplarına bilgi verdi. Tarihin en büyük yıkımlarından birine şahitlik ettiklerini belirten Masatlı, kentte yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina sayısının 80 bin 323 olduğunu, bunların yüzde 88,78’inin yıkımının, yüzde 85’inin de enkaz kaldırma işleminin tamamlandığını söyledi. Vali Masatlı, ayrıca Hatay’da yıkılan 265 tarihi eserden 200’ünün de enkazının kaldırıldığını ifade etti.

Planlanan konteyner kent sayısının 205 olduğunu, bunların 175’ini hizmete aldıklarını vurgulayan Masatlı, “Hizmete almış olduğumuz 175 konteyner kentimizde şu an itibarıyla 51 bin 293 hane ikamet etmekte. 12 bin 97 de bireysel konteyner dağıttık. Toplam 187 bin 216 kişi konteynerlerde yaşamakta” dedi.

Masatlı, ildeki hak sahipliği sayısının 240 bin 157 olduğunu ve bununla ilgili bütün değerlendirmeler ile itiraz süreçlerinin de tamamlandığını kaydetti.

ANTAKYA ARAŞTIRMA HASTANESİ ÖNÜMÜZDEKİ AY AÇILACAK

Hatay’da kalıcı konut çalışmalarının da devam ettiğini belirten Masatlı, “AFAD’ın finansmanında ve TOKİ’nin müteahhitliğiyle 33 farklı alanda inşaatlarımız devam ediyor. Bu 33 farklı TOKİ çalışmasının sonucu 32 bin 609 konutumuz tamamlanacak. Aralık ayında yaklaşık 4 ila 5 bin civarı konutu vatandaşlarımızın iskanına açmış olacağız. Yine AFAD Başkanlığımızın finansmanıyla köy konutlarımız yani kırsalda yapılan konutlarımız da devam ediyor. Bununla ilgili ihale edilen konut sayısı 6 bin 441’dir. İnşaatı devam eden de 2 bin 27 konuttur. Bununla ilgili şu ana kadar 56 konutumuz teslim edildi. Önümüzdeki ay itibariyle de 144 konutumuzu da teslim etmiş olacağız” dedi.

Defne’de 300 yataklı hastanenin, ameliyathaneleri de dahil hizmette olduğunu vurgulayan Masatlı, “Antakya Araştırma Hastanemiz 400 yataklı. Burası da Aralık ayının 15’i itibariyle hizmete geçecek. İskenderun’daki 200 yataklı devlet hastanemiz önümüzdeki hafta hizmete girecek. Diğer taraftan, Erzin, Payas ve Altınözü’ndeki devlet hastanelerinin de temelleri atıldı. Kısmet olursa mart itibarıyla buradaki sağlık tesislerimizi de hizmete alacağız. Sağlık personeliyle ilgili herhangi bir sorunumuz yok” dedi.

Masatlı, hem konteynerde yaşayan vatandaşlar için hem de konteyner kentlerinin çevresinde, kış şartlarına ilişkin bütün tedbirleri aldıklarını bildirdi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.