VALİ MASATLI, YERİNDE DÖNÜŞÜM İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLERİ ANLATTI

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay Valisi Mustafa Masatlı’nın katılımıyla Antakya’da hak sahiplerine “Yerinde Dönüşüm Kampanyası Halkı Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda Yerinde dönüşüm ile ilgili bilinmesi gerekenlerin anlatıldığı toplantıya, Vali Masatlı’nın yanısıra MKÜ Rektörü Veysel Eren, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.

Toplantıda Hatay’da 39 farklı noktada yerinde dönüşüm için zemin etüdü çalışmalarının gerçekleştirildiği belirtilirken, depremde etkilenen bina sayısının çok fazla olması nedeniyle bu çalışmaların çok önemli ve hayati olduğuna dikkat çekildi.

Hatay Valisi Mustafa Masatlı, yerinde dönüşüm projesindeki hibe ve kredi desteği miktarlarının, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle birlikte güncellendiğini anımsatarak, alınan karar ve yapılacak çalışmalarda vatandaşın görüş ve önerilerini önemsediklerini belirtti.

Vatandaşın talep ve önceliklerini bilerek hareket edeceklerini vurgulayan Masatlı, il genelinde 78.046’sı ev, 15.379’u da ticari alan olmak üzere toplam 93.425 adet yerinde dönüşüm başvurusunun gerçekleştiğini, yerinde dönüşüm müracaatında bulunan vatandaşlara Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı nezdinde proje ve zemin etüdü desteğinin sağlanacağını kaydetti.

Vatandaşlara 750 bin + 750 bin lira 2 yıl ödemesiz olmak üzere toplam 10 yıl vadeli kredi desteğinin olacağını belirten Vali Masatlı, bunlara ilaveten 200 metrekareden büyük bir alanda yerinde dönüşüm yapacak olan vatandaşlara da yapı denetim ücreti desteğinin verileceğini hatırlattı.

Şehri yeniden inşa ederken en doğru veri, sorun ve taleplere göre hareket edileceğini belirten Vali Masatlı, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Beyefendi’nin liderliği ve talimatları doğrultusunda depremin ilk gününden şimdiye kadar tüm Bakanlıklarımız ve kurumlarımız büyük bir hassasiyet ve sorumluluk içerisinde ilimiz için gerekli adımları ivedilikle atmış ve çalışmaları, bir takvim doğrultusunda yürütmüştür. Yürütmeye de devam edecektir. Böylesi büyük bir afetin yaraları, ancak ve ancak güçlü bir yönetimin varlığıyla ve geliştirdiği politikalarla sarılabilir. Çok şükür Devletimiz, bu konuda muktedirdir. Cumhurbaşkanımızın, Başkanlık ettiği Kabine Toplantılarının ilk konusu, Hatay’ımız olmuştur. Sürekli, ilimizdeki yaraların bir an önce sarılabilmesi adına nelerin yapılabileceği ve ilimizi daha iyi hâle getirebilmek için hangi projeleri hayata geçirilmesi gerektiği Hükümetimizin her zaman ilk önceliği olmuştur. Bu kararlılık içerisinde Cumhurbaşkanımızın liderliğinde öncülüğünde çalıştık ve çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Bakanlarımıza şehrimiz adına teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum. Biz bu şehri hep beraber ayağa kaldıracağız. Eleştirilerimizi ya da ön yargılarımızı bir kenara bırakalım, bu şehir daha önceden nasıl inşa edildiyse şimdi de inşa edilmesi için çaba sarf edelim” dedi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.