İKİ MÜZE ASLINA UYGUN ŞEKİLDE ONARILIYOR

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gören Hatay’daki iki müze ve içerisinde bulunan eserler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca aslına uygun şekilde onarılacak.

2014`te ziyarete açılan ve 3 bin 500 metrekaresi mozaik olmak üzere toplam 10 bin metrekarelik sergileme alanı bulunan dünyanın sayılı müzelerinden olan Hatay Arkeoloji Müzesi ile kentin tarihçesi, ticareti, üretimi, günlük yaşamı ve yemek kültürünün tanıtıldığı Hatay Şehir Müzesi de yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, aslına uygun şekilde yürütülen çalışmaların ardından iki müze de yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacak.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Vekili Birol İnceciköz, depremlerden hem Hatay Arkeoloji Müzesi hem de Hatay Şehir Müzesi`nin etkilendiğini hatırlattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak tüm deprem bölgesinde olduğu gibi Hatay`da da oldukça kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini belirten İnceciköz, “Deprem günü tüm bakanlıklarda olduğu gibi Kültür ve Turizm Bakanlığında da deprem bölgelerine bürokratları, sayın Bakanımızın talimatlarıyla görevlendirildik. Hemen yeni Hatay Arkeoloji Müzemizdeki eserlerin, oluşan tahribatın durumuyla ilgili bir tespit yaptık. Eski eserlerimizde böyle çok can alıcı bir tahribat söz konusu değil şükürler olsun. Biz mevcut eserlerimizin hepsini teker teker envanterlerine göre tespitlerini yaptık. Ufak eserlerimiz ile cam ve pişmiş eserlerimizde tahribatlar var. Onlarla ilgili restorasyon, konservasyon laboratuvarlarımız şu anda çalışmaya başladı. Diğer eserlerimizle ilgili de artçı depremlerde bir sıkıntı olmaması için çeşitli güçlendirmeler yaptık. Herhangi bir eser kaybımız veya bir eserin yok olma durumu söz konusu değil” dedi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.