HATAY’IN YENİDEN İNŞASINA DÜNYACA ÜNLÜ DOKUNUŞ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Medeniyetler şehri Hatay’ın yeniden ihyası için tasarım ve planlama süreçlerini üstlenen Türkiye Tasarım Vakfı, çalışmalarında sona yaklaştı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile imzaladığı protokol kapsamında çalışmalarını yürüten Vakıf, yerel ve ulusal mimarların yanı sıra dünyanın en önemli mimarlık ofislerinden Bijarke Ingels Group’u (BIG) da sürece dahil ederek çalışmalarını bir adım öteye taşıdı.

Türkiye Tasarım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu’nun ve dünyada pek çok sembol projede imzası bulunan BIG’in kurucusu Bijarke Ingels katılımıyla Hatay’da bir çalıştay gerçekleştirildi. Türkiye’nin önde gelen mimarları, şehir plancıları ve yerel mimarların katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayda Hatay’ın yeniden inşasında kültürel değerlerin korunmasının önemine vurgu yapıldı.

Vakıftan yapılan açıklamada ayrıca; “Türkiye Tasarım Vakfı olarak, Hatay’ın tarihi merkezinin ihyası için tasarım ve planlama sürecini gönüllü olarak üstlendik. Gurur, heyecan ve derin bir sorumluluk duygusu ile hareket ediyoruz.

Tasarım odaklı yaklaşım ile Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen Türkiye Tasarım Vakfı ülkemiz için çalışmaya, ülkemiz için değer üreten adımlar atmaya devam edecektir. Bu konuda şimdiki adımımız kadim Anadolu şehri Hatay’ın tarihi merkezinin yeniden ihyası ve tarihi mirasın korunması çalışmalarına destek vermektir. Türkiye Tasarım Vakfımız ve ülkemiz adına büyük memnuniyet duyuyoruz.” denildi.

PROBLEM BÜYÜK

Konuşmasına “Bir işi iyi yapmakla vasata teslim olmak arasında ince bir çizgi vardır” diyerek başlayan Mehmet Kalyoncu, “Herkesi dinlemek ve anlamak istiyoruz. Şehirdeki problem o kadar büyük ki kimse tek başına bunu yapamaz” dedi. Bu süreçte iş birliğinin taşıdığı öneme vurgu yapan Kalyoncu, şöyle devam etti: “Niyetimiz yerelden beslenerek dünya ölçeğine giden bir işbirliği ortamı oluşturmak. Birlikte hayal edeceğiz. En iyilerin bir araya gelmesiyle süreci tamamlayacağız. Yetenek ve imkanlarımızı Hatay için seferber ettik.”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.