ULU CAMİ YENİDEN AYAĞA KALDIRILACAK

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüzyılın felaketine neden olan 6 Şubat depremlerinde ikinci kez yakılan Hatay’ın Antakya ilçesi Ulu Cami’nin yeniden inşası ve ayağa kaldırma çalışmalarıyla ilgili Valilik özel bir paylaşımda bulundu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, 6 Şubat’taki depremlerde tamamen yıkılan Hatay’daki sembol eserlerden 752 yıllık Antakya Ulu Cami’nin ayağa kaldırılması için devam eden çalışmalarla ilgili Valilik sosyal medya üzerinden bilgilendirme yaptı.

Yapılan çalışmalarla ilgili paylaşımda bilgiler aktaran Doç. Dr. Muhammet Arslan, On üçüncü yüzyılda Memlükler tarafından inşa edilen Hatay’ın Antakya ilçesinde bulunan tarihi Ulu Cami’nin 18-19. Yüzyıllarda onarımlar geçirdiğini hatırlattı.

Muhammet Arslan, 1872 yılındaki Antakya depreminde yıkılan cami 19. Yüzyıl sonlarında yeniden inşa edildiğini de anımsatarak şunları söyledi: “6-20 Şubat 2023 depreminde de bir kez daha yerle bir oldu. Cami yazlık mekanı, medresesi, şadırvanı, çeşmesi ve haziresiyle birlikte büyük bir külliyeyi meydana getirmektedir. Cami ise mihraba paralel, iki sahne ile Türk cami mimarisinin karakteristik özellikleri taşımaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Hatay Valiliğinin organizasyonuyla yürütülen kazı çalışmalarında özelikle caminin avlu taş kapısında yer alan kitabesi ve taş kapıyı oluşturan süslemeli mimari parçaları başarılı bir şekilde enkazdan çıkarılarak Hatay Arkeoloji müzesine teslim edilmiştir…”

Antakya Ulu Cami’nin Reaksiyonu Bursa Belediyesinin sponsorluğunda Vakıflar Genel Müdürlüğünce yapıldığı ve çalışmalara başlandığı kaydedildi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.