ÖĞRETMENLERİN KALDIĞI KONTEYNER KENTTE SURİYELİ TEDİRGİNLİĞİ!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay’da görev yapacak öğretmenler için Antakya Narlıca’da kurulan MEB konteynerine Suriyeliler de yerleştirildi. Öğretmenler “Suriyelilerle derdimiz yok. Ancak güvenliğimizden endişe duyuyoruz.” diyorlar.

Hatay’da görev yapacak öğretmenler için 9 Eylül tarihinde 6 bin 343 konteyner kurulumu tamamlandı.

Daha önce 12 kişilik çadır kentlerde kalan öğretmenler Antakya’da Narlıca, Kavşit ve Aselsan 1-2 ve Aziziye isimli konteyner kentlere yerleştirildi.

Yetkililer, Narlıca dışında 3 semtte öğretmenlerin kaldığı konteyner kentleri, güvenlik gerekçesiyle vatandaşların ve Suriyelilerin kaldığı konteyner kentlerden çitle ayırdı. Ancak Narlıca’nın Ilıca mevkindeki “MEB konteyneri” diye adlandırılan konteyner kente, 100 konteynerin boş kaldığı gerekçesiyle Suriyeliler yerleştirildi.

Öğretmenler, kaymakamlığa ulaştırılması için yetkililerle görüştü ancak sonuç alamadı.

Konuyla ilgili konuşan bir öğretmen “Hatay’da kurulan öğretmenlerin olduğu konteyner kentler, diğer konteyner kentlerden çitlerle ayrıldı. Ortak kullanım alanları ve giriş-çıkışları farklı. Yetkililer güvenlik nedeniyle konteyner kentlerde ayrı kalacağımızı söylediler. Bize bunun sözünü verdiler. Nitekim uygulama da bu yöndeydi. Ancak bekar olan öğretmenlerimizin ikişerli kaldığı konteynerlerde 100 konut boş kaldığı için, boş kalan yerlere Suriyelileri almaya başladılar.” dedi.

Kaldıkları konteyner kent alanının ilçe merkezinden uzak olduğunu belirten öğretmen; “Ücra bir yer, neredeyse akşam 6’dan sonra araç geçmiyor. Bizim Suriyelilerle bir derdimiz yok. İhtiyaçları varsa onlar da kalacaklar tabii ki. Ancak devlet başından bu yana öğretmenlere güvenlik gerekçesiyle ayrı bir ikamet alanı sağladı. Şimdi neden bu uygulamadan vazgeçiliyor? Bizim tek talebimiz Suriyelilerin yerleştirildiği bölgeyle aramıza bir çit çekilmesi. Ortak kullanım alanları ile giriş ve çıkışımızın farklı olması. Kimin ne olduğunu bilmiyoruz. Özellikle genç kadın öğretmenlerimiz korkuyorlar” dedi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.