DEMOGRAFİK YAPININ KORUNMASI HATAYLILAR İÇİN EN HASSAS KONUDUR

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca ve KKTC Meclis Başkanvekili Fazilet Özdenefe Hatay’a gelerek incelemelerde bulundular.

Karaca ve Özdenefe’ye daha sonra CHP Hatay milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Nermin Yıldırım Kara, geçen dönem milletvekilleri Av. Suzan Şahin ve İsmet Tokdemir eşlik etti. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı da ziyaret eden heyet, yaptıkları incelemelerde; depremzede vatandaşların yaşadıkları konteynerlerin su geçirdiğini, kırtasiye, beslenme ve çocukların okula ulaşımı konusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.

Hatay’da 220 bin civarında kalıcı konut yapılması gerektiğini, ancak bugüne kadar 32 bin konutun temelinin atılabildiğine dikkat çeken Biçer Karaca, vatandaşların kentin demografik yapısının değişmesi endişesi taşıdığını kaydetti.

Gözlemlediği sorunların başında eğitim ve ulaşım olduğunu dile getiren Karaca; bir vatandaşın kendisine Hatay’daki okulların durumu nedeniyle çocuklarını İzmir’e gönderdiğini, çocuklarını buraya getirmek için Bakanlarla da görüştüğünü ancak verilen sözlerin lafta kaldığını söylediğini belirtti.

Defne ilçesindeki taşımalı eğitimde yaşanan sorunlarla ilgili bir yetkiliyle de görüşen Karaca, öğrenciler için servis talep etti. Yetkili ise “Antakya’daki okullara servis hizmetimiz yok. Mevzuata aykırı. İlçe içerisinde yürüme mesafesi ve ulaşım olmayan yerlere taşıma yapıyoruz. Sorunu İl Milli Eğitim Müdürü çözebilir” dedi.

Hatay’da 220 bin civarında kalıcı konut yapılması gerekirken 32 bin civarında konutun temelinin atıldığını belirten Karaca “Depremde hayatını kaybeden, yaralanan, yakınlarına ulaşamayan vatandaşların hukiki süreçlerinin takibi ve 8 aydır sonuçlanmayan davalar konusunda hak sahipleri adına gerekli hukuki görüşmeleri yapmak için buradayız” dedi.

TBMM Başkanvekili Karaca ayrıca “560 bin civarında vatandaşın ikametlerini Hatay’dan taşıdıklarını, bir o kadar sığınmacıyı burada barındıran bir anlayışla Hatay için demografik yapının korunması, Hataylıların en hassas olduğu noktadır” ifadelerine yer verdi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.