HURDACILAR TEHLİKEYE ALDIRIŞ ETMİYOR!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Depremin en büyük yıkıma neden olduğu Hatay’ın Antakya ilçesinde enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, şehir dışından gelen birçok kişi de kaldırılan enkazlar arasından hurda toplayarak geçimini sağlıyor. Öyle ki; bu artık büyük bir ticaret haline dönüştü.

Antakya’ya-Karlısu arasında bulunan enkaz döküm alanına şehir dışından gelerek tehlikeye aldırış etmeden hurda toplayanlar, enkazların arasından çıkabilecek değerli eşyalar için canlarını tehlikeye atıyorlar. Metrelerce derinlikteki sahalara inen ve tozların arasında demir ve değerli metal arayan bu insanlar bulundukları yerdeki tehlikenin ise farkında değiller. Yıkılan binaların yapımında kullanılan asbest, kurşun ve PCB gibi tehlikeli maddeler açığa çıkmış durumda.

Yetkililer, bu durumun sağlık açısından çok tehlikeli olduğuna dikkat çekerek “Asbest başta olmak üzere duvarlarda kullanılan boyalardaki kurşun, yapı malzemelerinde kullanılan PCB gibi tehlikeli kimyasallar söz konusu. Yine binaların duvarlarında oluşan küf mantarları ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verir” diyerek uyarılarda bulundular.

Öte yandan vatandaşların ihbarı üzerine zaman zaman olay yerine gelen polis ekipleri hurdacıları tehlikeli bölgeden uzaklaştırsa da polis gittikten sonra yine enkaz döküm alanlarından hurda toplamayı sürdürüyorlar.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.