KARASU “SORUNLARIMIZI BAĞIRA BAĞIRA GÜNDEMDE TUTMAYA ÇALIŞIYORUZ”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD) Başkanı Nilgün Karasu, ülkemizde, ‘Dünya Barış Günü’ olarak kutlanan 1 Eylül’de barışın egemen olduğu bir dünyada yaşamak istediklerini belirtti.

AÇKD Başkanı Nilgün Karasu, “1 Eylül Dünya Barış Günü” dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Barış hakkı, bir insan hakkıdır.

İnsanlık tarihinin en kanlı savaşı olan İkinci Dünya Savaşı nedeniyle milyonlarca insan katledildi, soykırıma uğradı ve kentler yok edildi. Bu acıların bir daha yaşanmaması için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1 Eylül tarihi 1981 yılında Dünya Barış Günü olarak ilan edildi.

Büyük acılara neden olan bu savaşların üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen, dünyanın değişik coğrafyalarında savaşlar devam etmekte, etnik ve dini farklılıklar körüklenerek halklar kışkırtılmakta, birbirine düşman edilmekte insanların huzur ve barış içinde bir arada yaşama umutları yok edilmektedir.

Savaşa, her türlü şiddete, terör olaylarına karşı dayanışma içerisinde, barış-dostluk ortamının sürekliliğini sağlamak görevimizdir. Savaş en büyük insanlık suçu ve çevre kirliliğidir.

İnsanlığın bugüne kadar yaşamış olduğu tüm acı olaylar bizlere; ırk, dil, din ve kültür farkı gözetmeden demokrasi, özgürlük ve barış içinde bir arada yaşanabileceğini ortaya koyuyor. Ancak ve ne yazık ki yaşadığımız depremin acısı bu kadar tazeyken, yaralarımız sarılmamışken, depremlerin afete dönüşmesini “takdir-i İlahi”, “doğanın fıtratı”, “Doğal Afet” gibi görerek, önlem alınmasını engelleyen, ölümleri kaderimizmiş gibi gösteren anlayış yerine; depremleri önlemenin mümkün olmadığını, ancak zararlarını ortadan kaldırmanın veya azaltmanın mümkün ve bizim elimizde olduğu anlayışını toplumsal bilince çıkarmak büyük önem taşımaktadır. Bizler bu ortamda 1 Eylül Dünya Barış Gününü kutlamıyouz.

SAVAŞA KARŞI DEMOKRATİK İRADEYE SAHİP ÇIKALIM

İçerisinde yaşadığımız coğrafyada eşit, özgür ve adil olarak birlikte yaşamak en temel insan hakkıdır. Bu nedenle dünyada var olan kaynakların doğru kullanılması, çocuklar, engelliler ve kadınlar başta olmak üzere geleceğimiz egemen ve gerici şoven bir kültürün insafına terk edilmemelidir.

Savaşa karşı barışa, ölüme karşı yaşama sahip çıkıp, egemenlerin dünya halkları üzerinde uyguladıkları baskı, şiddet ve teröre karşı durup, halkın adaletli, barışçı ve demokratik iradesine sahip çıkılmalıdır.

Demokrasi, yalnızca siyasi ve ekonomik hak ve çıkarlarımızın gelişmesi anlamına gelmemektedir. Depremin üzerinden 7 ay geçmesine rağmen acil çözülmesi gereken sorunlarımızı bağıra bağıra gündemde tutmaya çalışıyoruz. Depremin yarattığı ekolojik yıkım, çevre ve halk sağlığına karşı mücadelenin güçlenmesi, temel sorunlarımızın kalıcı olarak çözülmesi ile kadınlar üzerindeki her türlüden baskı ve şiddetin engellemesi için mücadele, savaş politikalarına karşı yürütülen mücadeleden ayrı değildir.

BARIŞA HEP BİRLİKTE KUCAK AÇALIM

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürkün ‘ Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesi vazgeçilmez bir ilke olarak, 1 Eylül Dünya Barış Gününde savaşların olmadığı bir dünyada, mutluluğa, huzura, sevgiye, doğaya, insana, BARIŞa hep birlikte kucak açalım. 1 Eylül Dünya Barış Gününde ülkemizde ve bölgemizde yaralarımızın sarıldığı doğamız için, barış için ortak mücadele vurgusu yaparken, etnik kökeni, dili, dini ne olursa olsun bu güzel dünyayı paylaştığımız tüm halkların 1 Eylül Dünya Barış Günü‘nü kutluyoruz.”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.