BELEN GEÇİDİNİN ALTERNATİFİ OTOBAN YOLU TAMAMLANMALI

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay’da ulaşımı olumsuz etkileyen Belen Geçidi’ni kullanan araçların yaşadığı zorluklar artıyor. Hataylılar, 6 Şubat depremlerinin ardından sorunların arttığı geçitle ilgili kalıcı çözüm istedi.

Belen ilçesindeki Belen Geçidi’nde yaşanan trafik sıkışıklığı, depremin ardından daha da arttı. İskenderun-Antakya arasındaki tek güzergah olan geçidi kullanan otobüs, kamyon, tır, minibüs, traktör ve özel araçlar zorluk çekiyor. Trafiğin günün her saatinde sıkışık olduğu geçitte büyük çaplı kazalar meydana geliyor.

6 Şubat depremlerinde ilk müdahalenin gecikmesinin nedenleri arasında, geçitteki trafik yoğunluğu gösterildi. Vatandaşlar, Belen Geçidi sorununun, bölgenin sorunu haline dönüştüğünü, depremlerden sonra sorunun kendisini daha çok göstermeye başladığını belirterek, Adana’dan gelen ve Sarımazı’da son bulan otobanın tamamlanmasını istediler.

Tamamlanması istenen ikincix bir yol ise Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı Serinyol-Madenli arasındaki yol.

Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül; “Yetkililerle Belen Geçidi sorununu görüştük, kalıcı çözümler konusunda hem onların önerisini hem de bizim fikirlerimizi konuştuk. Otoban yolunun ihaleye çıkacağını söylediler. Belen içindeki rutin parkı, 15 dakika ile sınırlayarak trafik rahatlaması çalışması kararı aldık. Üst geçit şeklindeki bir öneri doğru olmaz, çünkü iki tarafta esnaf var ve yeterli alan yok. Belen girişine bir park yapacağız ve ağır tonajlı arabaların ve diğer araçların durmasını sağlayacağız. Umarım hükümet hızlı hareket eder ve bu soruna kalıcı çözümü hayata geçirir” dedi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin de konuyla ilgili şöyle dedi : “En yoğun şekilde trafiğin oluştuğu, Antakya-Belen-Gedik mıntıkasında, Belen ve İskenderun istikametine doğru ağır tonajlı araçların frenlerinin boşalmasıyla çok üzücü maddi ve manevi kazalar yaşanıyor. Artan nüfus, süratle devam eden yapılaşma ve araç sayısındaki artış, günlük yaşamımızı negatif yönde etkiliyor. Paralı yol çalışmaları, Sarımazı Mahallesi istikametinde son buldu ve milyonlarca lira harcanan otoyol, atıl vaziyette bekletiliyor. Buraların yaz tatillerinde daha da yoğun olması ayrıca depremlerde birçok ilçemizin yıkılması, yol trafiğini daha da sorunlu hale getirdi. Benim önerim, otoban projesinin bir an önce bitirilmesi, hükümetin bu işe acilen el atması yönünde.”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.