BAŞKAN SAVAŞ “DAHA GÜÇLÜ BİR HATAY İNŞA EDECEĞİZ”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte katıldığı İBB iştiraki olan KİPTAŞ tarafından yapılan Antakya Geçici Yaşam Alanı konutlarının anahtar teslim töreninde konuştu.

HBB- İBB koordinasyonunda KİPTAŞ ve İBB ilgili birimlerinin desteğiyle kurulan Antakya Geçici Yaşam Alanının 201’i konut, 21’i işletme olmak üzere toplam 222 birimden oluştuğunu belirten Savaş, güçlü bir altyapıyla inşa edilen geçici yaşam alanı içerisinde kreş, yaşlı bakım merkezi, kütüphane, sağlık merkezi, çocuk oyun alanı, basketbol ve voleybol sahasıyla ticari birimlerin bulunduğunu bildirdi. 

SAVAŞ: ÇOK MAĞDUR OLAN AİLERİMİZE KONUTLARI TESLİM ETTİK

Deprem sonrasında yardım ve desteklerini Hatay’dan esirgemeyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt ve ekibine çalışmalarından dolayı teşekkürlerini sunan Savaş, “Bugün de barınma konusunda önemli hizmetlerden bir tanesini açıyoruz. 201 tane ailemize gerçekten de mağdur olan, depremde hayatını kaybeden yakınları olan, engellisi, yaşlısı ve çocuğu çok olan insanların daha çok barınabileceği bu barınma merkezimizin hepimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Birçok sosyal donatıyı, ticaret merkezini ve çarşıyı da içerisinde barındıran çok güzel bir mekân oldu. Bu mekânda inşallah, insanlarımız huzur içinde yaşar. Bir an önce de bu geçici konutlardan tekrardan kalıcı, sağlam ve sağlıklı konutlara geçiş için de temenni de bulunmak istiyorum. Daha sağlıklı daha huzurlu ve daha güçlü bir Hatay’ı hep birlikte inşa edeceğiz. Hepimizin gözlerinin ışıldayacağı günler yakındadır.” dedi.

İMAMOĞLU: GÖREVİ ALIR ALMAZ İLK HAFTA, İLK AY, İLK ALTI AY İÇİNDE YAPMAMIZ GEREKEN NE VARSA PROGRAMLARIMIZI ONA GÖRE PLANLADIK

Hataylılarla bir arada olmaktan büyük bir onur duyduğunu vurgulayan İBB Başkanı İmamoğlu,

“Zor günler yaşayan Hatay’a nasıl katkı sunabiliriz, ne yapabiliriz çabalarından bir tanesini hizmete geçirmek için buradayız. Hatay’ın yaralarının hızla sarılması için şehrin yeniden yapılanmasına varacak olan sürece kadar bütün aşamaları tek tek, bilimsel, teknik açıdan inceleyerek HBB ve Başkanımızla işbirliği yaparak süreci takip ettik ve koordine ettik. Vatandaşlarımıza destek olabilmek için özveriyle ve sorumlulukla çalıştığımız gibi bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz. Kimsenin hata yapma, özensiz davranma lüksünün olmadığı bir dönemdeyiz. Bütün kurumlar planlı, programlı çalışmak ve kaynaklarını en etkili, en verimli şekilde burada kullanmak durumundadır. Görevi alır almaz ilk hafta, ilk ay, ilk altı ay içinde yapmamız gereken ne varsa programlarımızı ona göre planladık ve afet yaklaşım planları doğrultusunda da hareket ettik.” diye konuştu.

İmamoğlu konuşmasını devamında şunları söyledi: Bu geçici yaşam alanını yaparken Hatay’ın çektiği sıkıntıların en asgariye indirilmesine dikkat ettik. Burayı artık, Hatay Büyükşehir belediyemize emanet ettik. Onlar da sağ olsunlar iç teftişine katkı sunan bir yardımlaşma ağını ördüler. Bu geçici yaşam alanına emek veren bağışta bulunan herkese teşekkür ediyorum. En kısa zamanda kalıcı konuklarımıza kavuşmanızı, şehrimizin tekrar ayağa kalkmasını, eski güzel günlerine dönmesini diliyorum.

KURT: BİNDEN FAZLA İNSANIMIZIN YAŞAYACAĞI HER DETAYI DÜŞÜNÜLMÜŞ BİR YAŞAM ALANI İNŞA ETTİK

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt da “Bilim insanlarımızın uyarına rağmen kentlerimiz yine depreme hazırlıksız yakalandı. Önemli kentlerimizin merkezleri neredeyse dakikalar içerisinde yok oldu. Mutlaka, özellikle üniversite öğrencilerimizin bu bölgeyi görmesi sağlanmalı. Kamu kurumlarının ilgili birimlerinde çalışan herkes mutlaka burayı görüp hissetmeli. Hissetmeli ki attıkları imzanın nelere sebebiyet vereceğini görsün. Eğer toplum olarak buradaki acıyı hissetmezsek topyekûn bir şekilde depreme dirençli kentler inşa etmemiz mümkün değil. Burada binden fazla insanımızın yaşayacağı her detayı düşünülmüş bir yaşam alanı inşa ettik. Gündüz nüfusu iki bin kişiye hizmet verecek aslında bir mahalle meydana getirdik. Umarım, bu proje depremzede vatandaşlarımızın yarasına bir nebze merhem olur.” şeklinde konuştu.

Tören sonrası konutların anahtarları protokol tarafından depremzede vatandaşlara teslim edilirken duygulu anlar yaşandı.

KİPTAŞ Antakya Geçici Yaşam Alanı yeni sakinleri, konutlarına kavuşmanın mutluğunu yaşarken mahallenin yapımında emeği geçen başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilgili ekiplerine teşekkür etti.

Törene ayrıca, CHP Parti Meclis Üyesi Seyit Torun, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, CHP Hatay İl Başkanı Hakan Tiryaki ile birlikte çok sayıda davetli ve hak sahipleri katıldı.

Konut hak sahipleri; HBB ve İBB ortak çalışması sonucu öksüz, yetim, engelliler, kronik hastalar, yaşlılar ve çok çocuklu aileler başta olmak üzere depremden en çok etkilenen aileler arasından belirlendi.

 

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.