HER DİLİMİ ŞİFA KAYNAĞI.. İNCİR CİPS

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Faydaları saymakla bitmeyen incir taze ve kuru olarak tüketilebilen bir meyve. Altınözü Altınkaya Mahallesinde organik olarak yetişen inciler taze ve kuru sunumlarına ilave olarak son dönemde popüler olan cips halleri ile de büyük beğeni topladı.

Bölgenin kıraç topraklarında yetişen İncir çeşitleri olan Kandamık bir diğer adı ile Yumak, Sultani, Abbasi ve Bursa Karası incirlerinden hijyenik ortamda dilimlendikten sonra kurutulan Cipslere ilgi günden güne artmaktadır. Hasat ve tüketim süresinin 45 civarında olduğu taze incir cips halleri ile ikramların baş konuğu olmayı sürdürüyor. Kahvelerin yanında servis edilen incir cipsler aynı zamanda tahin ve ceviz ile de tüketiliyor.

Sosyal medya sayfalarından gram ile satışa sunulan incir Cipsi Altınkaya’da kilogramı 250 TL’den satışa sunan Hanifi Ösalp incir konusunda yılların deneyimi ile başladığı cips işinin beklediğinden fazla ilgi gördüğünün altını çizerek başladığı açıklamasında: “İncir çeşitleri konusunda şanslı bir bölgede olduğumuzu belirtmek istiyorum. Kıraç topraklarda en iyi verimi aldığımız bizdeki ismi Kandamık ama diğer bölgelerde Yumak olarak bilinen çeşidin yanında, Sultani, Abbasi ve Bursa Karası incirlerimizi en leziz halleri ile yıllardır müşterilerimize sunan biri olarak bu yıl cips işine el attım. Özel hazırlattığım kurutma sehpalarımızda incir cipslerimiz doğal olarak 3-5 günde hazır hale gelmektedir. Bizim burada incir Ağustos ayının başından Eylül ayının ilk haftasına kadar genellikle taze olarak tüketilir.Kış için ise hemen her evde kuru incir yapılır. İncir cipsi biraz zahmet ve özen istediğinden sanırım bu işi burada yapan tek kişi benim. İncir cips için ağaçlardan en güzel meyveleri toplamaktayım. Bazen de çevre mahalleleri dolaşarak o bölgenin en güzel incirlerini satın almaktayım. Bu yıl küçük çaplı başladığım incir cips olayında önümüzdeki sezonlarda daha fazla üretim yapmak hedefimdir.

İncir’in faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bunların başında gelenlerden bahsedecek olursak Antioksidan, vitamin ve mineral deposudur, vücudun günlük vitamin gereksinimleri için önemli bir besindir incir, kemik ve diş sağlığı için önem arz eder. Kilo kontrolüne yardımcı olduğu gibi kan basıncının dengelenmesinde de önemli rol oynar. Zengin B6 vitamin kaynağı olduğundan kolesterol seviyesini dengeleyerek mide dostu olması yönü ile gıdaların kolay sindirilmesini sağlar.” dedi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.