HATAY, SESİNİ DUYURMAK İÇİN ÇIRPINIYOR

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6 Şubat depremlerinde büyük yıkımın yaşandığı Hatay’a gelen CHP heyeti, Antakya’da konteyner ve çadırkentlerde depremzedelerin yaşadıkları sorunları dinledi.

Heyette, CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Servet Mullaoğlu ve Nermin Yıldırım Kara, İstanbul Milletvekili Türkan Elçi, Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, Ankara Milletvekili Aliye Timisi Sever, Antalya Milletvekili Aliye Coşar ve Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin yer aldı.

 

CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal bölgede sağlık, barınma ve gıdanın lüks haline geldiğini vurgulayarak, “Hatay kaderine terkedilmiş durumda. Çadır kentlerde çok ciddi sağlık sorunları var. Hijyen sıkıntısı yüzünden orada kalan depremzedeler sağlık sorunları ile baş etmek zorunda kalmış. Bir yandan geçim sıkıntısı, bir yandan işsizlik, temel gıda maddelerine dahi ulaşmakta zorlanıyorlar. Az önce yemek kuyruğunu gördük, 2 saate yakın zamanda yemek beklediklerini ve ancak 2 saat sonrasında yemek alabildiklerini söylüyor depremzedeler” dedi.

Köksal, enkazların ayrı bir yerde ayrıştırılmaması nedeniyle yurttaşların çıkan asbestten kaynaklı kanser riskiyle karşı karşıya olduğunu da vurgulayarak, “Burada sulama işlemi yapılmıyor. Çıkan tozlar, asbest insan sağlığını, çevreyi ve doğayı tehdit eder hale gelmiş. Depremden kurtulan vatandaş bir yandan geçim sıkıntısı, bir yandan sağlık sorunları ile baş eder hale gelmiş. Hatay halkı sesini duyurmak için adeta çırpınıyor” diye konuştu.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.