SOSYAL HAYATIN BAŞLAMADIĞI TEK ŞEHİR HATAY

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Tabipleri Birliği (TTB), 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Maraş merkezli depremlere dair 6. Ay raporunu açıkladı. TTB Genel Merkezi’nde düzenlenen basın açıklamasına deprem bölgesinden çok sayıda tabip odası yöneticisi, TTB MK üyeleri, TTB AHEK yöneticileri ile TTB Halk Sağlığı Kolu üyeleri online olarak katıldı.

Deprem illeri arasında tablonun halen ağır seyrettiği Hatay’dan yayına katılan Tabip Odası Başkanı Dr. Servar Yılmaz, “Burada sağlık bakanlığına birkaç soru sormak istiyorum. Halen 5 hekimin cenazesine ulaşılamadığını biliyor mu? 50 hekim yurtdışına gitmek için hazırlanıyor, biliyorlar mı? Açılan kadrolara kaç hekim başvurdu? Kaç hekim tayin isteyip gitti? Kaç hekim gitmek istiyor? 57 ASM yıkıldı, birkaçı tamirle yeniden hizmet vermeye başladı, biliyorlar mı? Hatay devlet hizmet yükümlülük süresinin Mersin ile aynı olduğunu biliyorlar mı? Bunlardan haberleri olsun. Çünkü yakında Hatay’da doktor kalmayacak” diye konuştu.

6. Ay deprem raporuna dair açılış konuşmasını TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut yaptı. Bulut sırasıyla hekimlere söz vererek deprem bölgesinden güncel aktarımları aldı.

‘BARINMA ALANLARINI OLUŞTURAMAYAN HEKİMLER SAĞLIK HİZMETİ VERİYORLAR’

TTB MK Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı depremin üzerinden 6 ay geçmiş olmasına rağmen halen sorunların çözülemediğini belirterek; “TTB’nin çeşitli kolları halen orada çalışma yürütüyor. 6 aydır kendi barınma alanlarını oluşturamayan meslektaşlarımız orada hem sağlık hizmeti yürüterek hem de tabip odalarını ayakta tutmaya çalışıyorlar. Kadın sağlığı, psikososyal çalışmalar ve halk sağlığı alanında çalışmalarımızı yürütüyoruz. Kriz koordinasyonlarını deprem koordinasyonlarına dönüştürdük. Bir de tüm bunlar arasında merkez konseyi başkanlarını görevden alma davasına da katıldık. Ancak tüm olumsuzlara rağmen çalışmalarımız devam ediyor. Üstelik Dünya Tabipleri Başkanı Dr. Enabulele de bu süre zarfında çalışmalarımıza katıldı. Bu süre zarfında özellikle eğitim hakkı için kamu kurumları ile yazışmalarımız oldu. Hem eğitim hakkı hem de sınav hakkı verildi öğrencilere. Ayrıca bir talep olan esnek çalışma Hatay için yeniden söz konusu oldu. Afetlerle baş edebilmek bir kamu görevidir. Bu raporda net olarak durumu göreceksiniz” dedi.

‘ASBEST BUGÜN HALA KENTTE BÜYÜK BİR SORUN’

Maraş Tabip Odası Başkanı, TTB MK Üyesi Dr. Lütfi Tiyekli, Maraş’ta açıklanan bir hastane projesi olmamasının kendilerini endişelendirdiğini ifade ederek şunları söyledi; “Şebeke suyunda sorular var. Kentte su kesintileri yaşanıyor. Açılan su kuyuları moloz dökülen alanlara yakın. Bu da bizi endişeye sevk etmekte. 6 Ağustos tarihinde biten aile hekimleri ödeneğinin yenilenmemesi aile hekimi meslektaşlarımızı endişelendiriyor. Asbest bugün hala kentte büyük bir sorun.

Malatya Tabip Odası Saymanı Dr. Safa Burak Kıyak iske kentte özellikle birinci basamak sağlık hizmetinde büyük bir çabanın söz konusu olduğunu, kentte yıkımların devam ettiğini aktardı.

‘ADIYAMAN’DA BİRÇOK BRANŞ HEKİMİ YOK’

Adıyaman Tabip Odası Başkanı Dr. İsmail Tosun sadece tek bir hastanenin ayakta olduğunun altını çizerek; “Diş ve Kadın Doğum Çocuk Hastanesi yıkılmakta. Birçok branştan hekim şu an Adıyaman’da yok. Konteynırlarda 50 dereceyi bulan sıcakta tabip odalarımız desteğiyle konteynırlara klima ayarladık. Ancak zorlu bir süreç var önümüzde… Adıyaman’da suyumuz halan içme seviyesinde değil. Kentte toz haddinden fazla var. Asbest miktarını ölçen bir birim yok. Kent tozdan arınamıyor” dedi.

 

‘SOSYAL HAYATIN BAŞLAMADIĞI TEK YER HATAY’

Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Servar Yılmaz, deprem bölgesinde sosyal hayatın neredeyse başlamadığı tek yerin Hatay olduğunu vurgulayarak şunları söyledi; “İçme suyu içemiyoruz. Belediye bununla ilgilenmiyor. Valilik bunla ilgilenmiyor çünkü kayyumluk yapmakla suçlanmaktan korktuğunu söylüyor. Kentte enkaz kaldırma büyük sorun. Esnaf tamamen çöktü. Psikolojik destek yok! Dışa bağımlılıktan kurtulmamız gerekiyor. Aşı eksikliğine dair kentte bir çalışma söz konusu. Kentte anjiyo merkezi yok. 41 yaşında bir yurttaşımız Reyhanlı’dan Defne’ye giderken yaşamını yitirdi. Kentte var olan 4 anjiyo merkezi yıkılmış. Ancak Sağlık Bakanlığı buna dair yeni bir ruhsatlandırmaya izin vermiyor. Sağlık çalışanlarının yaşandığı sorunlar da söz konusu; buradan sağlık bakanlığına birkaç soru sormak istiyorum. Halen 5 hekimin cenazesine ulaşılamadığını biliyor mu? 50 hekim yurtdışına gitmek için hazırlanıyor, biliyorlar mı? Açılan kadrolara kaç hekim başvurdu? Kaç hekim tayin isteyip gitti? Kaç hekim gitmek istiyor? 57 ASM yıkıldı, birkaçı tamirle yeniden hizmet vermeye başladı, biliyorlar mı? Hatay devlet hizmet yükümlülük süresinin Mersin ile aynı olduğunu biliyorlar mı? Bunlardan haberleri olsun. Çünkü yakında Hatay’da doktor kalmayacak.”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.