HATAY’DAKİ ASBEST TEHLİKESİ THE GUARDİAN’DA

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şubat depremlerinin en fazla etkilediği yerlerden biri olan Hatay’da enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. Kaldırılan molozlarla birlikte asbest tehlikesi hayatı tehdit ediyor. Asbest tehlikesi The Guardian gazetesinde, “Moloz temizleme şekli daha çok ölüme yol açar mı?” başlığıyla yer buldu.

Guardian’ın aktardığına göre, moloz yığınına sadece birkaç metre mesafedeki konteyner kampın sakinleri, akşamları enkazı kaldırmaya daha fazla makine geldiğinden dışarı çıkmayı bıraktıklarını söylüyor. Tozun kampı sardığını belirten bölge sakinleri, göz enfeksiyonları ve nefes alma güçlüğü çektiklerini dile getirdi.

 

 

Haberde molozları kıran şirketlerin tozun yayılmasını engellemek için su püskürtmesi gerektiği ancak Hatay’da bu tür önlemler nadiren alındığı ifade edildi.

 

Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş, depremlerden hemen sonraki günlerde seçildiğini söylediği moloz yığma alanları için AFAD’ı suçluyor. Başta zararlı mikropartiküller ve asbest olmak üzere enkaz içeriğinin tehlikesinden haberdar olduğunu ve bu durumdan endişe duyduğunu söyleyen Savaş, “Bu son derece karmaşık bir mesele. Bir yandan insanlar işlerine dönmek istiyor ve yıkılan binalardan hızla kurtulmamız gerekiyor. Öte yandan molozları dökmek için ideal bir yer yok. Ancak molozların daha dikkatli, çevreye ve canlılara daha az zarar verecek şekilde kaldırılması gerekiyor” diyor.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.