TARİHİ UZUN ÇARŞI HAYATA DÖNMEYE ÇALIŞIYOR

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Antakya’da bulunan tarihi Uzun Çarşı yüz yıllar önce kurulmuş bir çarşı. Döneminin en hareketli yeri. O zamanlar ağır sanayi yok, OSB yok. Bu çarşı belki de sadece Antakya için değil büyük bir bölge için önemli. O dönem esnaf ve sanatkarların kurallarını koyan Ahilik bile henüz icat edilmemişti.

İşte o çarşı şimdi Kahramanmaraş merkezli depremler nedeni ile tarumar oldu. 600 esnafın dükkanları, ekmek tekneleri yıkıldı.

Deprem öncesi 2 bin 500’ün üzerinde iş yerinin faaliyet gösterdiği 3,5 kilometre uzunluğundaki çarşıda, 6 Şubat gecesi 600’ü aşkın işyeri harabeye döndü.

Çarşıda her ara sokak ve caddesi farklı bir meslek grubuna ayrılmış, farklı inanç ve kökenden gelen Antakyalılar tarafından işletiliyordu.

Çarşı depremden sonra sessizliğe büründü ve esnafın deyişiyle de tarihi boyunca böyle bir sessizliğe şahit olmadı.

Uzun Çarşı’da iş yerlerini açan 8 esnaf, yeniden güzel günlere dönmek için umutlu bekleyişlerini sürdürüyor.

DEPREMDE SEVDİKLERİNİ YİTİRDİLER

25 yıldır çarşıda ayakkabı mağazasında çalışan Mehmet Yaluç, depremde yeğenlerini kaybettiğini, Antakya halkı olarak büyük acı yaşadıklarını söyledi.

“İĞNE ATSANIZ YERE DÜŞMEZDİ”

Hayatı boyunca çarşıyı böyle sessiz görmediğini, olanlara hala inanamadığını belirten Yaluç, yaşadıklarını şöyle anlattı :

“Yaşadıklarımızın tarifi yok. Çok kötü, çok acı. Burası her daim kalabalık, hareketli ve canlı bir yerdi. İğne atsanız yere düşmezdi ama şimdi birçok yakınımızı, dostlarımızı kaybettik. İnşallah buralar eski haline döner. Artık konuşmakta zorluk çekiyoruz.”

“BU MEMLEKET BİZİM, TERK ETMEYİZ”

Uzun Çarşı’da 50 yıldır baharatçılık yapan Rıfat Can ise depremin kendisine birçok konuda dersler verdiğini, insanın dünyevi zevklere dalıp yaşamın gerçekliğinden kopmaması gerektiği gerçeğini gördüğünü söyledi. Başlarına böyle bir felaketin geleceğini hiçbir zaman düşünmediğini vurguladı.

Uzun Çarşı’nın bir bölümünün sınırları içerisinde kaldığı Habib-i Neccar Mahallesi’nin muhtarı Fuat Gövce ise depremden sonra birçok vatandaşın Antakya’yı terk ettiğini, son zamanlarda dönüşlerin yavaş yavaş başladığını belirtti.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.