YIKILAN BİNANIN MÜTEAHHİDİ “PROJEYE UYGUN YAPTIM”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Depremlerden etkilenen şehirler hızlıca ayağa kaldırılırken, 50 bini aşkın vatandaşın ölümünden sorumlu olan müteahhitler tek tek yakalanmaya başladı.

Enkaza dönen binaların sorumlularından biri de Hatay’da bulunan İbrahim Elif Apartmanı’nın yapı müteahhidi M.T. ve yapı denetim yetkilisi H.Y. oldu.

SAVCILIK İFADELERİNE ULAŞILDI

“Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan tutuklanan M.T, kentte birden fazla bina yaptığını belirtti.

Depremin vurduğu Hatay’da yıkılan binanın müteahhidi M.T, şunları iddia etti :

“Bahse konu binanın zemin etüdü yapılmıştı. Bu yapıyı projeye uygun yaptım. Yapıda herhangi bir eksiklik veya kusur yoktur. Yapının yıkılmaması gerekiyordu ancak yıkıldı ve niçin yıkıldığını bilemiyorum. Damadımdan duyduğum kadarıyla bahse konu İbrahim Elif Apartmanı’nın yanında bulunan binada yaşayan Fatih adında bir kişi binada kolon kesildiğini ve kreş açıldığını söylemiş. Fatih’in söylediğine göre 5 akrabası da binada can vermiş. Binanın yapımında herhangi bir kusurum yoktur. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum.

Benim kullandığım demir ve betonu aldığım kişiler kayıtlarda bellidir. Bu kişiler de sorulduğunda binanın projeye uygun olduğunu ve sağlam malzeme kullanıldığını söyleyeceklerdir. Ayrıca kreş yapılırken iş yerinde asma kat olarak bulunan yerleri büyütmek için kiriş ve kolonları kırdıklarını duydum. Bu sebeple de binaya zarar vermiş olabilirler. Binada bulunan dubleks dairelerin bağımsız ayrı daireye çevrildiğini duydum. Bu da binanın statik hesaplarını etkiler, bu da binaya zarar vermiş olabilir.”

 

‘Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçundan tutuklanan yapı denetim yetkilisi H.Y. de binanın ilk yapı denetimcisinin başka bir firmadan olduğunu, bu firmanın 2014 yılında ceza alarak kapatıldığını, kendisinin de orada çalıştığını anlattı.

Kendi firmasını kurarak yıkılan binanın yapı denetim işini aldığını kaydeden H.Y, “Söz konusu binanın kaba inşaatı ben devraldığımda bitmişti. Dolayısıyla daha önceki yapı denetim firmasının sadece evraklarını inceledim. Evraklarda bir usulsüzlük ya da hata görmedim. Akabinde de yine mevzuata uygun şekilde işleri tamamlayıp yapı kullanım iznini aldık” ifadesini kullandı.

AA

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.