DEPREMLERDEN MEZARLIKLAR DA ETKİLENDİ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Depremlerin yıkıma yol açtığı Hatay’ın Defne ilçesinde, kabirlerin yıkılıp kaydığı, ağaçlar ve istinat duvarının da devrildiği Armutlu Mezarlığı’nda tahribat büyük oldu.

Çekmece Mahallesi’ndeki yaklaşık 2 bin kabrin bulunduğu mezarlık, 6 Şubat’taki Pazarcık ve Elbistan merkezli depremler ile 20 Şubat’taki Defne merkezli 6,4’lük sarsıntıya dayanamadı.

Afetin etkisiyle kabirlerden bazılarının hasar gördüğü bazılarının ise kaydığı alanda, ağaçlar da mezarların üzerine devrildi.

Afetin büyük tahribata neden olduğu mezarlık, felaketin boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi.

“ZEMİNDEN ÇOK HIZLI DALGA GELDİ”

Mezarlığın bekçisi Fikret Mutluant, 6 Şubat’taki ilk depreme kulübede yakalandığı söyledi.

Afetten dakikalar önce uyandığını anlatan Mutluant, “O gece tesadüfen kulübede yatıyordum. Saat 04.10’da uyandım. Bir süre sonra zeminden çok hızlı dalga geldi. Hemen ayağa kalktım. Elimi kapıya uzattığım anda sanki biri üstten kulübeye vuruyormuşçasına bir aşağıya bir yukarı sallanmaya başladım. Kendimi dışarı zor attım” dedi.

Mutluant, çok sayıda binanın yıkılmasıyla sokaklarda acıya şahitlik ettiği o geceyi unutamadığını belirtti.

“MEZARLARIN YÜZDE ELLİSİ YIKILDI”

Sabah saatlerinde depremin mezarlıktaki etkisini görebildiğini dile getiren Mutluant, şunları kaydetti:

“Şok oldum, mezarlar yerinden oynamış gibiydi. Mezar ayrı, taşı ayrı yerdeydi. Hangi mezarın kime ait olduğuna şaşırdım. Mezarların yüzde 50’si yıkıldı. Çok zarar var. Su tesisatımız hasar gördü. Depomuz yıkıldı. Tuvaletlerin boruları patladı. 3-4 çam ağacı devrildi. Mezarlığın duvarlarının tamamı yıkıldı. Bu Allah’tan gelen bir şey. Yakınları geldiğinde üzülüyorlar. İnşallah devletimiz buralarla ilgilenecek.”

 

AA

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.