CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN “HATAY’DA 22 BİN 467 KONUTUN İNŞASI BAŞLADI”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da Deprem Konutları ve Yeni Devlet Hastaneleri Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Tarih boyunca nice badireleri atlatmış, pek çok kez yıkılıp yeniden ayağa kalkmış Hatay’a teslim olmak yakışmaz. Hep birlikte mücadele edeceğiz. Yıkılan her şeyi yeniden, daha iyisiyle, daha güzeliyle, daha güvenlisiyle yeniden yapacağız” dedi.

Vatandaşların Ramazan-ı Şerifini tebrik eden, Ramazan ayının hayırlı ve bereketli geçmesini, milletin ve tüm insanlığın kazalardan, belalardan, afetlerden korunmasına vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremlerde hayatını kaybeden 50 binin üzerindeki insan ile yaşanılan ağır yıkımın acısının yüreklerde olduğunu kaydetti ve hayatını kaybeden insanlara Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diledi.

Hatay’ın, 6 Şubat depremlerinde hem can kaybı, hem yıkılan bina sayısı bakımından ilk sırada yer aldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tespitlerde gelinen noktaya göre şehrimizde 100 bin binadaki 338 bin bağımsız bölüm, yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı olarak kullanılamaz hâle gelmiştir” dedi.

“HATAY’DA 22 BİN 467 KONUTUN İNŞASI FİİLEN BAŞLAMIŞTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları kaydetti: “Hatay’da toplamda 238 bine yakın konutu ve köy evini yaparak, hak sahiplerine teslim etmeyi planlıyoruz. Depremden bugüne 50 bin konut ve köy evinin inşasına başlanmasıyla ilgili süreci sonuçlandırdık. Bugün Hatay’da temelini atacağımız 3 bin 122 konutla birlikte 22 bin 467 konutun inşası fiilen başlamıştır. Bölgedeki şehirlerimizin tamamında her gün binlerce yeni konutun temelini atarak, sizlere verdiğimiz sözü yerine getireceğiz. Önümüzdeki bir yıl içinde 319 bin konut, toplamda 650 bin konut yaparak, şehir merkezlerimizi yerinde dönüştürerek, insanlarımıza sağlam, güvenli, huzurlu yuvalar ve işyerleri kazandıracağız.”

Bugüne kadar millete asla mahcup olmadıklarını ve meydanlarda bol keseden atıp, göreve gelince unutanlardan da olmadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bu sözlerimizin de gereğini yerine getireceğiz” ifadesini kullandı.

“YIKILAN HER ŞEYİ YENİDEN, DAHA İYİSİYLE YAPACAĞIZ”

Geçici barınma merkezlerinin kurulumunu da sürdürdüklerini, amaçlarının; Mayıs ayına kadar bölge genelinde 100 bin konteyneri faaliyete geçirmek olduğunu, çadır dağıtımının kesintisiz sürdüğünü kaydetti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Yıkılan işyerlerimizi prefabrik ve konteyner çarşılarla tekrar faaliyete geçiyoruz. Sanayi kuruluşlarımız üretime devam ediyor. Çiftçilerimiz toprağı ekerek baharın bereketini yakalamak için çalışıyor. Tüm bunlar, depremin ardından diğer şehirlere giden hemşerilerimizin dönüşünü de hızlandırıyor. Tarih boyunca nice badireleri atlatmış, pek çok kez yıkılıp yeniden ayağa kalkmış Hatay’a teslim olmak yakışmaz. Hep birlikte mücadele edeceğiz. Yıkılan her şeyi yeniden, daha iyisiyle, daha güzeliyle, daha güvenlisiyle yeniden yapacağız.”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.