SAVAŞ “İSKENDERUN’DA DENİZE YAPILAN DOLGU 500 BİN M2’YE ÇIKTI”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İskenderun ilçesinde denize dolgu yapılmasına belediye olarak karşı çıktıklarını ancak konunun oldubittiye getirilerek dolgu alanın neredeyse 500 bin metrekareye çıktığını söyledi.

Denize yapılacak dolgulara mantıklı ve makul olma durumunda kamu yararına izin verilebileceğini ifade eden Savaş, İskenderun’da belli bir aileye imtiyaz tanınması ve doğanın tahrip edilmesi nedeniyle uzun zamandır deniz dolgusuna karşı çıktıklarını belirtti.

SAVAŞ: OLDUBİTTİYE GETİREREK DENİZE DOLGU YAPTILAR

HBB’nin doğaya saygılı bir belediye olduğunu söyleyen Savaş, “İmtiyaz tanınan ailenin bir ferdi
İskenderun Belediye Başkanı. Denizde 80 dönüme bizden izinsiz oldubittiye getirerek dolgu yaptılar.
Çevredekiler de bunu fırsat bilerek denizi doldurmaya başladı. İskenderun meclis üyelerimizden de gelen bilgiler doğruluyor ki şu anda dolgu oranı neredeyse 500 dönüme çıkmış durumda. Başka yerlere de dolgu yapacaklar. Ormanda bin 80 dönümlük bir arazi var. Çalışmalara bakın burayı alt üst etmişler. Ormanı katletmişler. Biz doğaya saygılı bir belediyeyiz. Belediye meclis üyelerimiz bu duruma karşı çıktı ama meclisteki çoğunluk ellerinde olduğu için madde onaylandı” dedi.

“ORMANLAR VE DENİZLER HEPİMİZ İCİN VAR AMA BU YERLER GÖZÜMÜZÜN YAŞINA BAKILMADAN RANT İÇİN BİR AİLEYE VERİLİYOR”

Savaş, mücadelelerinin Hatay’ın akciğerlerini korumak adına olduğunu belirterek “Ormanlar ve denizler bu ülkenin öz varlıklarıdır. Anayasamız ormanları koruyor, yapılanlar anayasaya da aykırı. Biz Hatay’ın akciğerini korumaya çalışıyoruz. Birileri, buradaki insanların hakkını gasp ediyorsa biz buna “evet” mi diyeceğiz? Ormanlar ve denizler hepimiz için var ama bu yerler gözümüzün yaşına bakılmadan bir aileye veriliyor.

Onlar da buraları yıkıp depolama alanı yapıyor. Bu aileyi diğer insanlardan ayıran özellik nedir?”
diye sordu. Savaş, “Demir çelik fabrikasının olduğu yerde de arazi var. O bölgedeki bir dönüm arazi en az 3 milyon Türk Lirası’dır. Hukuki mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” değerlendirmesinde bulundu. Bilindiği üzere İskenderun Belediye Başkanı Ak Partili Fatih Tosyalı. Başkan Tosyalı’nın abisi Fuat Tosyalı da Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.